27 Aralık 2013 Cuma

Bitcoin nedir ? Bitcoin nasıl kullanılır ?

bitcoin-logo-1000_0-300x300


Bitcoin, deneysel olarak başlatılmış dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir insana kolayca ödeme yapmayı sağlayan sanal bir para birimidir. Bitcoin teknolojisi, noktadan noktaya dağıtımlı bir ağ üzerinde çalışır. Böylece merkezi bir kuruluşa ihtiyaç kalmaz. Para oluşumu ve transfer işlemleri ağ üzerinde kollektif olarak gerçekleşir. Bitcoin ayrıca bu para biriminin oluşmasını sağlayan yazılımın da adıdır.


Neden?


  • Bitcoinler üçüncü bir şahsın ya da kuruluşun onayına gerek kalmaksızın internet üzerinde kolayca gönderilir.

  • Transferler:Tasarım gereği geri dönüşümsüzdür.

  • Hızlı ve geri harcanması dakikalar içinde gerçekleşir.

  • Diğer ödeme şekillerine göre çok az masraflıdır.

  • Para arzı, yazılım ve sistem kullanıcılarının anlaşması üzerinden gerçekleştiği için, herhangi bir hükümet, banka, organizasyon ya da şahıs tarafından manipüle edilemez. Bitcoin sisteminde oluşan kısıtlı enflasyon, ağın güvenliğine yardımcı olan kullanıcılara (madencilere) eşit şekilde dağıtılır.

  • Bitcoinler hali hazırda 100,000′den fazla insan tarafından kullanılmaktadır.

Bitcoin, hiçbir zaman dolar olmayacak!


Bitcoin Foundation Genel Danışmanı Patrick Murck ”Bitcoin hiç bir zaman doların veya euro’nun yerini almayacak” dedi.


2013′ün belki de en dikkat çekici tartışma konularından biri Bitcoin’in aşırı değerlenmesi ve bu fiyatlama neticesinde bir balon oluşup oluşmadığı oldu. Resmi olmayan kurla artık bir çok yerde işlem yapılabiliyor.


Bitcoin sıra dışı bir yenilik. Bitcoin Foundation Genel Danışmanı Patrick Murck Bitcoin’in ”resmi kur” olma başvurusundan bahsederken ”hiç bir zaman doların veya euronun yerini almayacak. Bitcoin; eski modern Avrupa’da altın, gümüş ve bakır için olan aynı nedenlerden dolayı resmiliğini kazanacak” şeklinde konuştu.


Bloomberg Businessweek’de konu hakkında yayınlanan Brendan Greeley  makalesinde ”Merkez Bankaları da teknoloji ile şekilleniyor. İsviçreli Riskbank’ın 17. yüzyılda kurulmasından beri, merkez bankaları yeni stratejiler deniyorlar ve birbirlerini izleyerek, her biri diğerinin çalışmasını taklit ediyor” ifadeleri kullanıldı ve teknolojiye uyum sağlamak için Bitcoin’in resmileşebileceğine dikkat çekildi.


Murk ”Bitcoin şu anda altın veya gümüş ile aynı miktarlarda çıkarılmaya başladı. Bu Bitcoin’in büyük ölçüde enflasyondan etkilenmeyeceği anlamına geliyor. Zaman ve deneyimler, Bitcoin’in bir çok resmi kura göre daha istikrarlı olacağını gösteriyor” dedi.Bitcoin nedir ? Bitcoin nasıl kullanılır ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder