27 Aralık 2013 Cuma

Blog kurmanın eticaret sitesinize kazandıracağı 5 şey

İnternet üzerinden satış yapan şirketleri incelediyseniz bazılarının blog sahibi olduğu dikkatinizden kaçmamıştır. Peki bir şirketin blog’una zaman ve kaynak ayırmasının e-ticaret işine nasıl yarar sağladığını hiç merak ettiniz mi?


eticaretblAcaba blog sahibi olmak zaman kaybı mı, yoksa sanal mağazanız için yeni fırsatların kapısını aralayan önemli bir konu mu?


Blog, geleneksel ticaret mantığıyla yaklaşıldığında anlaşılması zor görünen, ancak eticaretin küresel yapısında önemi fark edilen internetin önemli yapı taşlarından birisi. Blog sahibi olmak; e-ticaret sitelerinin sesini duyurmak isteyenlerin dikkate alması gereken en önemli konuların başında geliyor.


Profesyonel bir yaklaşımla ve kaliteli içerikle hazırlanan bir blog sadece eticaret sitenize değil, blogu hazırlayan ekibe de büyük katkıları olabilen harika bir pazarlama şekli olarak karşımıza çıkıyor.


İşte bir blog hazırlamanın eticaret sitenize sağlayabileceği bazı önemli faydalar…


1- Sitenizin ziyaretçi sayısını arttırır


Blog kullanımı e-ticaret sitenizin trafiğini artırmada size büyük yarar sağlayabilir. Şirket blogunuz potansiyel müşterilerinizin yanı sıra iş ortaklarınız hatta rakipleriniz dahil birçok kullanıcının ilgisini çeker. Bu sayede şirketinizin bilinirliliğinin yanı sıra web sitenizin ziyaretçi sayısını da hızla arttırır.


2- Müşterilerinizle aranızda etkili iletişim sağlar


Blogunuz sizin şirketiniz için bir kürsü niteliği taşır. Blogunuzda yazılan her şey şirketinizi temsilen yapılan bir konuşma gibidir. Anlatım tarzında daha samimi bir hava yakalamanız, size geleneksel ticaretteki soğuk havayı kırarak potansiyel müşterilerinizle daha iyi bir iletişim sağlama imkanı sunar.


3- Üretkenliğinizi artırır


İyi bir blog oluşturabilmek tabi ki kolay bir iş değil. Araştırma yapmanız, bulduklarınızı derlemeniz ve bunu bir yazı olarak ziyaretçilere sunmanız gerekiyor. Yeterli tecrübeyi edindiğinizde üretkenliğinizin ne kadar arttığına siz bile inanamayacaksınız.


4- Stratejik düşünce alışkanlığı kazandırır


Üretkenliğiniz artarken bir yandan da stratejik düşünmeye alıştığınızı fark edebilirsiniz. Blog yazarken ziyaretçilerinizin hangi tür yazılardan hoşlandıklarını ve tarzınızın blogunuzun ziyaretçi sayısına nasıl etki ettiğini göreceksiniz. Bu verileri kendi yararınıza kullanarak bir nevi bakış açınızı değiştirmiş olacaksınız.


5- Sektörde bir adım öne çıkmanızı sağlar


eticaret şirketinizin hitap ettiği sektör hakkında yazdığınız yazılar ve bu konuda kazandığınız tecrübelerden sonra birçok kişi blogunuzu takip etmeye başlayacaktır. Bu durum şirketinizi hem sektör firmaları tarafından, hem de interneti takip eden bir çok kullanıcı tarafından tanınır yapacaktır. Tanınır ve tavsiye edilir olmak eticaret sitenize duyulan güveni artıracaktır.


Yukarıdakiler dışında blogların faydaları için söylenebilecek daha çok şey var. Ancak bir blog’dan bütün bu faydaları sağlayabilmek için yapmanız gereken disiplinli bir araştırmayla ortaya iyi bir blog koymak. Bu blog sizin ve eticaret şirketinizin tanıtımına büyük katkılar sağlayabilir.Blog kurmanın eticaret sitesinize kazandıracağı 5 şey

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme