31 Aralık 2013 Salı

E-ticaret Pazar Hacmimiz 2005 Yılına Oranla 16 Kat Arttı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız’ın katılımıyla gerçekleşen konferansta e-ticaret konusu güvenlikten hukuksal süreçlere, yasal mevzuatlardan ödeme sistemleri ve lojistiğe kadar tüm süreçleriyle ele alındı.


IMI Conferences tarafından BKM sponsorluğunda gerçekleşen “E-Ticarette Kusursuzluğun Sağlanması” ana temalı konferansın açılışını yapan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız: “İnsanlık tarihi kadar eski olan ticaret, günümüzde e-ticarete dönüşmekte ve finansal kriz ortamında önemli fırsatlardan biri olarak görülmektedir” diyen ve New York Times Köşe Yazarı Thomas Friedman’ın sözünden alıntı yapan Müsteşar Altunyaldız, “Dünya düzleşiyor. Dünya üzerindeki herkes kapı komşusu olmuştur. Coğrafyayı kader olmaktan çıkartan yaygın ve güçlü bir ticaret ağıdır. Bu oyundaki en önemli belirleyici ise elektronik ticarettir” dedi.


“Geleneksel ticaret miyop bir bakış açısıdır”


“Wall-Mart Amerika’nın en büyük perakende devi olmasına rağmen Amazon bu deve oranla 30 Kat daha fazla web trafiğine sahip” diyen Altunyaldız, Wall-Mart tarzı firmalar yine ayaktalar ancak önemli bir büyüme alanını ellerinden kaçırmış durumdalar. Bugün sadece geleneksel modellerle ticaret yapmak ve fiziki duvarlara hapsolmak miyop bir bakış açısıdır” dedi.


“G20 ülkelerinin internet ekonomisinin 2016 yılında 4 trilyonu geçmesi öngörülüyor”


2016 yılına kadar dünya nüfusunun yarısının yaklaşık 3 milyar kişinin internet kullanıcısı olacağı öngörülmektedir” diyen Altunyaldız, “Aynı dönemde ülkemizin de içerisinde bulunduğu G-20 ülkelerinde yaklaşık 800 milyon internet kullanıcısı olacağı ve bu ülkelerdeki internet ekonomisinin 4.2 trilyon Dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir” dedi.


2011 yılı rakamlarına göre ülkemiz perakende ticaret hacmi içinde e-ticaretin payı oransal bazda ABD ve AB’yi geçerek yaklaşık %6.3 oranına ulaştığına değinen Müsteşar Altunyaldız “75 milyon nüfusu ile ülkemiz, Avrupa’da Almanya ve Rusya’dan sonra 3cü, dünyada ise 18ci sırada yer almaktadır. Hali hazırda yaklaşık 35 milyon internet kullanıcısı ile dünyada 12ci sırada yer alması ve genç nüfusun internet kullanım oranının %65,8 seviyesinde olması potansiyelin en önemli göstergesidir” dedi.


İnternet penetrasyonu %50′yi geçtiği zaman e-ticaret sektörü sıçrama yapmaktadır


Sektörün son 3 yılda ortalama olarak %50 büyüdüğünün altını çizen ve bunun mütevazi bir oran olduğunu belirten Müsteşar Altunyaldız, Dünyadaki verilere göre bir ülkedeki internet penetrasyonu %50′yi geçtiği zaman e-ticaret sektörü sıçrama yapmaktadır. 2011 yılı itibariyle Hindistan’dan sonra dünyada en hızlı büyüyen 2. E-ticaret pazarıyız. Ülkemizde e-ticaret pazar hacmi 2005 yılına oranla 16 kat artışla 23 Milyar TL’ye ulaşmıştır”dedi.


“Potansiyelimiz büyük, yolumuz uzun”


“Ülkemizde işletmelerden son tüketiciye yapılan e-ticaret hacminin toplam perakende ticaret hacmine oranı dikkate alındığında AB’ye göre 8. Kat, ABD’ye göre 20 kat büyüme potansiyeli bulunmaktadır. Fakat ülkemizde nüfusun yaklaşık %4′ü internet üzerinden alışveriş yaparken AB’de bu oran %10, ABD’de ise %15′lerdedir. Bu gideceğimiz daha çok yolun olduğunun da göstergesidir.” dedi.


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız’ın Konuşması ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerinden dikkat çeken diğer başlıklar:


• Türkiye’deki sanal işyeri sayısı: 40 binlere ulaşmıştır


• E-ticaret sitelerinin sayısı: 5bini geçmektedir


• 2011 yılında 265 milyar TL kartlı sistemde alışveriş yapılmış, bunun %8′i e-ticaret yoluyla gerçekleşmiştir.


• 2010-2011 yıllarında ülkemizde e-ticaret sektörüne birleşme ve satın almalar yoluyla yaklaşık 750 milyon Dolar tutarında doğrudan yabancı yatırımcı girişi olmuştur.


• Kredi Kartı kullanımı 51 milyon adet seviyesindedir. Türkiye’de yapılan harcamaların %30′u kartlı ödeme sistemlerinden geçmekte olup, 2023′te bu oranın %100 olması hedeflenmektedir.


• Gelişimin olmazsa olmazı güvenilir bir e-ticaret ortamının tesis edilmesi ve özellikle tüketici güvenini sağlayacak düzenlemelerin yapılmasıdır. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurul gündemine alınmıştır.


• Bakanlık olarak; ülkemizi ticaretin en kolay ve güvenli yapıldığı ülkeler liginde üst basamaklara taşımak için çalışıyoruz. Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, 2010-2011 yılında e-ticarete 750 milyon Dolar’dan fazla yabancı yatırımcının yatırım yaptığına ve bu oranın genel yabancı yatırım tutarının %4′ünü oluşturduğuna dikkat çekti. . Türkiye’de 16.6 milyon internet abonesi olduğuna ve cihazlarla internete bağlanan kişi sayısının 7 milyonu geçtiğine değinen Canko “E-hizmete ve e-ticarete erişim, yeni iş modelleri ve istihdam yaratıyor ve kayıtlı ekonomiyi artırıyor” dedi.E-ticaret Pazar Hacmimiz 2005 Yılına Oranla 16 Kat Arttı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder