19 Aralık 2013 Perşembe

E-Ticaret Sitesi İşletmecisinin Tüketici Hukuku Karşısındaki Riskleri

E-Ticaret Sitesi İşletmecisinin Tüketici Hukuku Karşısındaki Riskleri – Tüketicilerin Başvurabileceği Hukuki Yollar


Bu yazının,  gördüğünüz gibi iki farklı başlığı var. Tüketiciler açısından baktığımızda hangi hukuki imkanlara sahip olduklarını görebilecekler, diğer taraftan e-ticaret sitesi işletmecileri de tüketicilerden kaynaklı ne tür hukuki risklerle karşılaşabileceklerini anlamış olacaklar. Site İşletmecileri karşılaşabilecekleri hukuki riskleri ve bu risklere maruz kalmamak için uyması gereken hukuki hükümleri bilirse eminin hem tüketiciler açısından hem de site işletmecileri açısından her şey çok daha sorunsuz yürür.


Eminim ki bir çok e-ticaret sitesinin müşteri hizmetleri birimi kendilerinden alışveriş yapan tüketicilerden herhangi bir nedenle şöyle şikayetler ve bazen de gereğinden fazla serzenişler duymuşlardır;


  • Siz dolandırıcısınız size savcılığa verip süründüreceğim!

  • Size tazminat davası açacağım..

  • Tüketici haklarına başvurup sizi mahvedeceğim…

  • Avukatıma talimat verdim hakkınızda her türlü işlemi yapacak (her tüketicinin de bir avukatı vardır her nasılsaJ )

  • Sosyal Medya’da sizi rezil edeceğim…

Bu serzenişler daha uzar gider. Burada hem tüketiciler hangi haklara sahip olduklarını bilseler hem de site işletmecileri tüketici hukukunu ve dolayısıyla tüketicilerin korunması gereken haklarının neler olduğunu öğrenmeye çalışsalar eminim ki daha az sorun yaşanacaktır. Bu makamlara başvuru nedenleri elbette mevzuat kapsamında farklılık gösterebilir. Bir başka yazımda bu hususa değineceğim. Lafı fazla uzatmadan, Tüketicilerin bir e-ticaret sitesinden satın aldığı ürün ya da hizmetlere karşı ne tür yollara başvurabileceklerini sırayla anlatalım. (Bu yazdıklarım tamamen nihai tüketici tarafından B2C sitelerden yapılan alışverişleri kapsar. İki tarafından tüzel kişi olduğu durumlarda çeşitli farklar bulunur.)


a)      Tüketici Hakem Heyetleri          : Tüketiciler ile satıcı veya sağlayıcılar arasında çıkan uyuşmazlıkları çözümlemek amacıyla il ve ilçe merkezlerinde hakem heyetleri bulunur.  İl hakem heyetleri il merkezi sınırları içinde, ilçe hakem heyetleri ise ilçe sınırları içinde görevli ve yetkilidir. Başvurular, tüketicinin mal veya hizmeti satın aldığı veya tüketicinin ikametgahının bulunduğu yerdeki hakem heyetine yapılır. İl Hakem Heyetleri her yıl Bakanlık tarafından açıklanan değerin altındaki uyuşmazlıklara bakmaz. Bu değer 2012 için 3.032,65 TL’dir.


E-ticaret şirketi müşteri temsilcileri ve ne yazık ki üst yöneticileri bile hakem heyetlerinin mahkeme olduğunu düşünür. Bunlar yargılama yetkisine sahip heyetlerdir. Başlarında hakim bulunmaz ve asla mahkeme değillerdir. E-ticaret Sitesi için genel olarak konuşursak, verebileceği karar ücret iadesi, malın değişimi ya da bedelinde indirim kararıdır. Bunun dışında çok istisnai bir durum yoksa başka bir karar verilemez. Verilen kararlara karşı da tarafların Tüketici Mahkemesinde itiraz etme hakkı vardır. İtiraz edilmez ise karar kesinleşir ve icra yoluyla verilen karar yerine getirilebilir. Buradan iki tarafa tavsiyelerim;


  • Tüketiciler; E-ticaret şirketi talebinize cevap vermiyorsa müşteri hizmetleri yetkilileri ile kavga etmek yerine ikametinizin bulunduğu yerdeki hakem heyetine gidin ve basit bir dilekçe ile şikayetiniz yapın. Emin olun müşteri hizmetleri ile kavga etmekten daha kesin bir çözüm olur.

  • Site İşletmecileri; Tüketiciden gelen bir talebi hukuki çerçevede değerlendirin ve haklı görüyorsanız iade vs. gibi çözümleri mutlaka uygulayın. Tüketici Hakem heyetlerinin genelde tüketici lehine karar veren makamlar olduğunu unutmayın. Ama bazı tüketicilerin de gereksiz ve haksız yere tehditler savurduğunu hatırlatmak isterim. Bu tarz kişilere karşı da hukukun sadece onları korumadığını işini düzgün yapan herkesin hukuki korumadan yararlanabileceğini unutmayın. Haklı olduğunuz zamanlarda da bırakın hukuki yollara başvursunlar ve hukuk, kararı versin.

b)      Tüketici Mahkemeleri : Bazı illerde uzmanlık mahkemesi olarak kurulmuş Tüketici Mahkemeleri vardır. (Tüketiici mahkemesi bulunmayan yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemeleri Tüketici Mahkemesi sıfatıyla davaya bakarlar) Bu mahkemeler salt Tüketici Hukuku’ndan kaynaklanan ihtilafları çözmek üzere görevlendirilmiştir. Genel olarak e-ticaret sitelerinde çok büyük rakamlarla satışlar yapılmadığı için Tüketici Mahkemeleri ile sık sık karşılaşılmaz. 2012 yılı için 1.161,67 TL’nin altındaki uyuşmazlıklarda Tüketicilerin doğrudan Tüketici Mahkemesi’ne başvurması mümkün değildir. Bu rakamın altındaki talepler için mutlaka İlçe Hakem Heyetine başvurulması şarttır. Bu parasal sınır da her yıl güncellenerek yeniden belirlenir.


c)       Bakanlık Tarafından Yapılan İşlemler   : Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olan Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü, tüketicilerden gelen şikayetleri değerlendirmekte ve şikayet edilen kuruma haber vermeksizin müfettiş göndererek yerinde denetimler yapılmaktadır. www.tuketici.gov.tr adresinden online olarak şikayetler kabul edilmektedir. E-Ticaret siteleri açısından, satılan bir ürün ya da hizmet kapsamında bu kuruma bir şikayet giderse bakanlık müfettişlerinin şirket merkezine gelmesi ve şikayete konu işleme ilişkin tüm evrakları incelemesi çok olasıdır. Yerinde yapılan inceleme neticesinde bir tutanak tutulur ve tüketicinin talebi yerinde ise iade vs gibi işlemin yapılması idari açıdan karara bağlanır. Ayrıca müfettişler, yapılan inceleme esnasında e-ticaret sitesinde genel olarak mevzuata aykırı bir durum görürlerse bu konuda da işlem yapma hakkına sahiptir. Burada mevzuata aykırı görülen işlemler için para cezası verme yetkisi bulunmaktadır.  Bir örnekle en kötü senaryoyu söyleyelim; web siteniz açıldığı günden beri tüketici hukuka uygun olmayan şekilde hareket etmişse yapılan işlem başına para cezası kesmek gündeme gelebilir ki işlem başı ceza tutarı 270 TL civarındadır. Elbette bu cezalara karşı da yasal yollara başvurup itiraz etmek mümkündür. Benim tavsiyem hukuka uygun davranmak ve böyle ihtimallerle karşı karşıya kalmak riskini dahi almamaktır.


Temel olarak tüketicilerin hukuki açıdan başvuru yolları yukarıda saydıklarımdır. Elbette başka imkanlar da var. Ama dediğim gibi temel ve önlem alınması gereken yollar bunlardır. Önlem ise tabi ki hukuk kurallarına uygun davranmaktır. Aksi halde her zaman riskle karşılaşmak mümkündür.


Kaynak : eticarethukuku.com / Av. Gökhan Uğur BağcıE-Ticaret Sitesi İşletmecisinin Tüketici Hukuku Karşısındaki Riskleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder