27 Aralık 2013 Cuma

E-ticaret"te E-fatura Dönemi Başlıyor.

Şeffaf fatura döneminin başlayacağı bilgisinden sonra Maliye Bakanlığı’ndan gelen açıklamaya göre e- ticaret yapan firmalar artık müşterilerine kağıt yerine e-fatura düzenleyecek. 


Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen e-Arşiv Uygulamasının yürürlüğe girmesinden sonra internette daha hızlı, güvenli ve düşük maliyetle satışlar yapılabilecek.


“Faturalar cep telefonlarına ya da e-posta adreslerine gelecek”
 

Uygulama, tüketicilerin internet alışverişlerine ait faturalarının güvenli şekilde alınmasını sağlayacak ve sahte fatura riskini ortadan kaldıracak. Uygulamanın hayata geçmesiyle internet üzerinden gerçekleşen işlemlerin izlenmesi yanında, bu alanda ortaya çıkabilecek vergi kayıp ve kaçağını önlemede de önemli bir adım atılmış olacak.

Düzenleme, internet sitelerinden alışveriş yapan tüketicileri de yakından ilgilendiriyor. Kişilerin alışveriş yaptıklarında faturalarını cep telefonlarına veya e-posta adreslerine gönderilmesini talep edebilecekler. Ayrıca ilgili sitelerce gönderilecek bu faturalar, kanuni olarak geçerli bir belge kabul edilecek.“1 Ocak 2015 itibariyle zorunlu olacak”


Uygulamadan, başlangıç aşamasında gerekli şartları yerine getiren mükellefler yararlanabilecek ancak uygulama, 1 Ocak 2015 itibariyle internet üzerinden satış yapan tüm mükelleflere zorunlu hale gelecek.
E-ticaret"te E-fatura Dönemi Başlıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder