20 Aralık 2013 Cuma

En iyi SEO ve analiz araçları

seo-300x232Web sitenizin Google aramalarında üst sıralarda olması için bir SEO danışmanı ile çalışmadan önce kendiniz de sitenizi analiz ederek sitenizin durumu hakkında az çok bilgi sahibi olmalısınız. Seo çalışmalarını yürüten SEO uzmanları da bu araçlardan yararlanarak analizlerini daha da geliştirebilir ve raporlama aşamasında iyi bir sunum yapabilirler. Ücretli araçlara yönelmeden ücretsiz 100 SEO aracı ile çalışmalarınıza, analizlerinize ve stratejinize yön verebilirsiniz.


1- Anchor Text Over Optimization Report Aracı


www.removeem.com/ratios.php


Bu araç hangi anahtar kelimeler üzerine ne kadar doğru bir optimizasyon yapıldığını size gösterir. Kırmızı renkte gözüken anchor textleriniz varsa bunların yoğunluğunun fazla olduğunu anlayabilirsiniz. Bu yoğunluğu azaltarak %10 değeri altında bir orana yaklaştırmanız öneriliyor bu araç tarafından.


SEO çalışmalarınızda aldığınız backlinklerin alınan anahtar kelimelerin yoğunluğundaki etkiyi de bir diğer sütunda görebileceksiniz.


2- Bing Site Yöneticisi Araçları


www.bing.com/toolbox/webmaster


Google Site Yöneticisi Araçları ile yarışan önemli bir araç diyebiliriz. Bing aramaları sizin için önemliyse ve Bing politikalarına göre sitenizi analiz etmek istiyorsanız Bing Webmaster Tools’u kullanabilirsiniz. Bing arama motoru olarak Türkiye’de kendini kabul ettirebildi malesef diyemiyoruz.


Önceden MSN adresi olarak kullandığınız mail ile hesap açıp sitenizi ekleyin ve doğrulama adımını yapın. Daha sonra veriler geldikçe analizlerinizde bu verileri kullanabilrisiniz.


3- Bitly


bitly.com


Bitly url kısaltma servisi olarak bilinir ama asıl gücü Sosyal ağlardaki analizinden kaynaklanmaktadır. Paylaştığınız url adreslerini Bitly hesabınızda kısaltıpsosyal ağlara gönderirseniz ziyaretçilerin ne tür ağlardan size ulaştığını kolaylıkla ayıklayabilirsiniz. SEO çalışmalarının temelinde analiz vardır. Organik ve sosyal ağlardan gelen ziyaretçileri iyi bir şekilde analiz edebilirseniz optimizasyon çalışmalarınıza da ona göre yön verebilirsiniz.


 4-  Boomerang Gmail Hatırlatma Aracı


boomeranggmail.com


SEO çalışmalarının temelinde backlink çalışmaları yatmaktadır. Link inşaası (link building) yaparken en önemli nokta paravan blog sisteminizden ana siteye veya belirlediğiniz sitelere vereceğiniz linklerdir. Bunların belirli zaman aralıklarında yapılması gerekir. Boomerang Gmail bu esnada devreye giriyor ve size hatırlamanız gereken herşeyi hatırlatıyor. Link stratejinize göre hangi gün ne yapacağınızı sisteme girerek size mail ile hatırlatılmasını sağlayabilirsiniz.


SEO çalışmalarının düzenli ve planlı yapılması her zaman artı katacaktır. Firefox ve Chrome eklentisi olarak tarayıcınıza yüklüyorsunuz ve hızlı bir şekilde hatırlatmalarınızı ayarlayabiliyorsunuz.


seo


5- Buffer Sosyal Paylaşım Aracı


bufferapp.com


Arama motoru optimizasyonunun bir parçası da sosyal ağlardan gelen backlink ve ziyaretçi kitlesidir. Buffer aracı birçok sosyal ağda otomatik olarak içeriklerinizin ayarlanmasını sağlayan bir araç. Bütün sosyal ağlarınızı tek bir yerden yöneterek içerik planlamanızı haftalık, aylık olarak yapabiliyorsunuz. Burda en önemli nokta Buffer size paylaşımlarınızın ne kadar görünür olduğunu, ulaştığı kitleyi de sunuyor. Böylece en çok görülebilen zamanlarda paylaşımlarınızı ayarlayabiliyorsunuz. Bütün sosyal ağlarınızı tek bir siteden yönetmek size ayrıca zaman kazandıracaktır.


6- Builtwith


builtwith.com


Rakiplerinizin hangi teknolojileri kullandığını analiz edebileceğiniz bir SEO aracı. Site alt yapısını kurarken size fikir verebilecek bir araç. Özellikle Detaylı rapor kısmında işe yarayacak güzel teknolojiler de mevcut diyebilirim.


Detaylı analiz kısmında altta bir CRM de var diyebiliriz. Sorgulanan sitelerin meta description, meta keywords, facebook like kullanım oranlarını da grafik olarak görebiliyorsunuz. Bu size sitenizde ne tür bileşenler kullanmalısınız hakkında bilgi verecektir. SEO çalışması yapılan sitelerde paylaş butonları önemsiz demeniz bu analiz sonucuna göre mümkün değil.


trends.builtwith.com/ bu bölümü de mutlaka incelemelisiniz. Birçok konuda fikir alabileceğinize eminim.


7- Buzzstream Tools Suite


Buzzstream daha çok sosyal medya yönetimi ve sosyal platform yönüyle bilinir. Fakat link inşaası için kullanabileceğiniz ücretsiz araçlarda içermekte.


8- Caption Tube


captiontube.appspot.com


Youtube videolarını kendi hesabınıza size özel başlıklarla aktarmanızı sağlayan bir araç. Youtube üzerinden video backlink çalışmalarınızda bu aracı popüler videolar üzerinden kullanabilirsiniz.


9- CircleCount


circlecount.com


Google Plus takipçi sayınızı arttırmak için kullanabileceğiniz çok iyi bir site. SEO trendlerine göre 2013 yılında Google Plus üzerindeki etkinliğiniz size sıralama açısından büyük artılar katabilecek. O nedenle çalışma yaptığınız sitelerin Google Plus sayfalarını açarak takipçi sayılarını arttırmaya ve paylaşımlarınıza +1 toplamaya odaklanın.


10- İçerik Stratejisi Oluşturucu


seogadget.com/content-strategy-generator-tool-v2-update/


Araç Google Trends aracılığıyla belirlediğiniz kelimeler için hedefli blog bulmanıza yarıyor. Böylelikle içerik stratejinizi trende göre şekillenedirebilirsiniz.


11- Word’den HTML’ye Dönüştürme Aracı


word2cleanhtml.com


SEO çalışmalarının önemli parçalardan biri de içerik çalışmalarıdır. Ücretli olarak yazdırdığınız makaleleri Word formatında aldıktan sonra bunu temiz bir html dosya haline getirmeniz gerekir. Özellikle kalın kelimelerin <b> şeklinde değil <strong> şeklinde kaynakta yer alması gerekir. Araç Word dökümanındaki bütün kalın kelimeleri html formatına dönüştürebiliyor.


12- CopyScapes


www.copyscape.com


Bizim de çok kullandığımız araçlardan biri. İçeriğinizin kopya olup olmadığını denetleyen, özgün içerik üretmenizde kontrol sağlayan bir SEO aracıdır. Makale yazdırıp yayınladıktan sonra içeriğin kopya olup olmadığını da denetleyebilirsiniz.


13- Domain Hunter Plus Aracı


http://netvantagemarketing.com/tools/dhp


SEO çalışmalarınızda kullanacağınız domainleri satın almadan önce bu araçla daha önce satın alınıp boşa düşen domainlerin backlink sahibi olanları ayıklamanıza ve güçlü bir domain ile çalışmanıza olanak sağlayacaksınız.


14- Easel.ly ile infografikler hazırlayın


www.easel.ly


Müşterilerinize yapacağınız sunumlarda etkili bir grafik hazırlamanızı sağlayacaktır. SEO çalışmalarının geride kalan sürecini burada hazırlayacağınız infografiklerle anlatmanız çok kolay.


15- Email Format


email-format.com


Firmaların e mail adreslerini toplamak ve mail marketing çalışmalarınızda kullanmak için faydalanabileceğiniz bir araç.


16- Find People on Google Plus


findpeopleonplus.com


Google Plus üzerinde çevrelerinizi arttırmak ve insanların sektörünüzle ilgili paylaşım ve davranışlarını bulmanızı sağlayabilecek bir optimizasyon aracı. Takip et takip etsinler mantığıyla kullanabileceğiniz gibi ürün satışı yaptığınız alanlarda ilgili kişileri de bulmanıza yarar sağlar.


17- Robot.txt Kontrol Aracı


www.frobee.com/robots-txt-check


Sitenizin robot.txt dosyasında herhangi bir hatadan dolayı yapılan yanlış değişiklikleri inceleyebilirsiniz. Yanlışlıkla google robotlarının girmesini engellediğiniz bir dizin size önemli bir sıralama kaybı yaşatabilir. Anti seo amaçlı olarak da sitenizin Google botlarına erişimini dahi engelleyebilirler. Zaman zaman kontrol etmenizde fayda var. Araç erişim ve erişim engeli olarak 2 bölümde size analiz imkanı sunuyor.


18-  GetListed


getlisted.org


Daha çok Türkiye dışında yapılacak yerel seo çalışmalarında etkili bir araç.


19- Anahtar Kelime Planlayıcı / Google Adwords Aracı


adwords.google.com/keywordplanner


Anahtar kelime fikirleri alma, anahtar kelime listenizi çoğaltmak için kullanabileceğiniz çok önemli bir Google SEO aracı diyebiliriz. Google Adwords reklam veren ağını baz alarak size en fazla aranma hacmi olan kelimeleri çoktan aza doğru verecektir. Mutlaka kullanmanız gerekn bir SEO analiz aracı.


20- Google Analytics


SEO uzmanları ve müşteriler tarafından da çok kullanılan bir analiz aracı. Web sitenize trafiğin nereden ve hangi arama sorguları ile geldiğini gözlemleyebildiğiniz gibi sosyal ağlardan gelen ziyaretçi verilerini de analiz edebiliyorsunuz. Basit bir kodu sitenize ekleyerek bütün ziyaretçi davranışlarını analiz edebilirsiniz.


SEO çalışmalarınızda hangi kelimelere yöneleceğinizi belirleyebilir pazarlama çalışmanızı da ona göre şekillendirebilirsiniz.


21-Google Analytics API


www.support.google.com/analytics/answer/1008004?hl=en&ref_topic=1008008


SEO çalışmalarında müşterilerinize gerekli verileri bu api aracılığıyla müşterilerinizin bilgi alması için sunabilirsiniz.


22- Google Map Makeer


www.google.com/mapmaker


İşletmenizi Google haritalara eklemek işletme ile ilgili aramalarda görünür olmanızı sağlar. Size müşteri olarak geri dönüşler sağlayabilecek bir araç.


23- Google PageSpeed Insights


www.developers.google.com/speed/pagespeed/insights


Web sitenizin mobil ve masaüstü cihazlarda açılış hızını size gösterir. 100 üzerinden bir değerlendirme yapar. SEO çalışmalarında site içi optimizasyonun sayfa açılış hızına etkisi yüksektir. Özellikle yapılan hatalar ve yavaş sayfalar yüzünden ziyaretçi doğal olarak müşteri de kaybetme riskinizi artar.


24- Google Public Data


www.google.com/publicdata/directory


İnsanların genel kullanımına açık bir veri aracı. Henüz Türkiye için çok geliştiğini söyleyemeyiz. Örneğin işsizlik oranı ile ilgili yazacağınız bir içerikte bu aracı kullanabilir, karşılaştırmalı sonuçları ziyaretçilerinizle paylaşabilirsiniz.


Türkiye’de asgari ücretin diğer ülkelere göre nasıl bir grafik izlediğinizi buradan gözlemleyebilirsiniz.


25- Google SERP Snippet Optimization Tool


http://www.seomofo.com/snippet-optimizer.html


Arama sonuçlarında yazdığınız başlık ve açıklamaların nasıl görüneceğini gösteren Google harici bir araç. Google’ın da benzeri bir listeleme aracı var fakat o indexlenmiş sonuçları listelemektedir. Arama sonuçlarını simule ederek çalışmalarınıza yön verebilir müşterilerinize daha rahat anlatımlar yapabilirsiniz.


26-Google Structured Data Testing Tool


http://www.google.com/webmasters/tools/richsnippets


Arama sonuçlarında yazar resmi ile site sonuçlarınızın yer almasını sağlayabilir Sitenizi Google Plus profilinize bağlayabilirsiniz. Böylelikle aramalarda daha etkili görüneceğiniz için ziyaretçi çekebilirsiniz.


27-Google Trends


http://www.google.com/trends/


Anahtar kelimelerinizi belirlerken Google Trends aracı ile varyasyonları bulabilir aranma hacmine göre öncelik atayabilirsiniz. Önemli SEO araçlarından bir diğeridir diyebiliriz. En sık yapılan aramalar henüz Türkiye için aktif değil bilgisini de verelim.


28-Google Webmaster Tools


http://www.google.com/webmasters/


Web sitenizi analiz edebileceğiniz Google tarafından sunulan site yöneticisi araçlarından en önemlisi. Bir kod veya dosya yükleyerek sitenizin sahipliğini doğrulayarak bu aracı SEO çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.En iyi SEO ve analiz araçları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme