18 Aralık 2013 Çarşamba

Uptime Gerçeği : E-Ticaret Sitenizin Sunucuları Ne Kadar Güçlü

E-Ticaret hosting sektöründeki önemli teknik terimlerden biri olan Uptime (Aktif ve Çalışır halde bulunma süresi) özelliğini bugün sizlere detaylı olarak anlatıyoruz. Bu sürenin % olarak ifade edilmesine Uptime Oranı denilmektedir. Web Hosting hizmeti alırken veya sunucu kiralarken sık sık görebileceğiniz bu kelime aslında sitenizin kararlı ve düzenli çalışması için gereken en önemli özelliklerden biridir.


Uptime kelime anlamı olarak; Çalışır kalma süresi veya online olma süresi olarak tanımlanabilir. Yani sunucunuz veya hosting sağlayıcınız size sunduğu servisin kesinti oranını belirten bir ifadedir.


Sunucular, sürekli internete bağlı olan ve içerisinde sitenizi çalışması için gerekli yazılımları barındıran donanımlardır. Yani siz evinizde oturup tarayıcıya web site adresini girip tıkladığınızda aslında sürekli internete bağlı olan başka bir bilgisayar içerisindeki bilgilere ulaşmış oluyorsunuz.


hosting-uptime-ornek


Yukarıdaki resimde örnek bir uptime grafiği bulunuyor. Günümüzde %99.5 ve üzerindeki uptime oranları normal olarak adlandırılmaktadır. Bu değerin altı kötü grubuna girer.


Peki sürekli internete bağlı olan bu bilgisayar herhangi bir nedenden ötürü kapanır veya ulaşılamaz hale gelirse ne olur? Cevap çok basit, bağlanmak istediğiniz web sayfasını görüntüleyemez ve tarayıcıda (chrome, firefox, internet explorer, safari vs..) bağlantı kurulamıyor veya aradığınız sayfaya ulaşılamıyor şeklinde bir uyarı alırsınız. İşte bu noktada karşı bilgisayarın internete sürekli bağlı olması ve sürekli çalışıyor halde bulunması (Sürekli Up durumunda – Uptime oranı Yüksek) çok önemlidir.


Kişiler ve Şirketler e-ticaret sitelerini kurup yayınlarken her zaman online ve çalışıyor durumda olmasını isteyeceklerdir. Çünkü dünyadaki milyarlarca internet kullanıcısı her an ve her saniye web sitesini ziyaret edebilme olasılığına sahiptir. Bu nedenle oluşacak kesikler ve kopmalar web siteleri için hem maddi hemde uzun süreli durumlarda marka üzerinde olumsuz etki yapacaktır. Bu sebeplerden dolayı Uptime oranı yüksek yani sürekli çalışıyor ve erişilebiliyor durumda olan sunucular en önemli tercih sebebidir.


PlatinMarket olarak en son teknoloji ile sunucularımızı kurgulamaktayız. Sanal mağazanız hep online ve açık kalsın istiyorsanız, PlatinMarket doğru tercih olacaktır.


 Uptime Gerçeği : E-Ticaret Sitenizin Sunucuları Ne Kadar Güçlü

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder