9 Ocak 2014 Perşembe

Pinterest’i etkili kullanmanın yolları

pinterest-icon_logo2013 Yılında en çok konuşulan sosyal ağ olmayı başaran Pinterest, kullanım açısından diğer sosyal ağlardan farklıdır. Amerika’da hızla büyüyen ve Türkiye pazarına da Aralık ayında giren Pinterest, Avrupa pazarında ufak sorunlar yaşasa da geleceğin önemli sosyal ağlarından olacağını geçtiğimiz yıldan gösterdi. Şirketlerin bu sosyal ağı anlaması ve etkili olması için diğer sosyal ağlarda izlediği stratejiden farklı yollar izlemeli. Pinterest’i etkili bir şekilde nasıl kullanabiliriz yazımızda değinelim;


 1. Resimlerinizi web sitenizden yükleyin (gerekirse kullanıcıları o konuya yönlendirebilmek için). Belki de en önemli özelliği, resimlerinizi ve videolarınızı sitenizin linki verip oradan çekebilmeniz. Hızlılığı ve geri dönüşüm yönünden bize fayda sağlayacaktır.

 2. Her kategoriye göre farklı ve ilgi çekici panolar oluşturun.

 3. Pinterest’te ki sizin ve müşterinizin dikkatini çekecek panoları takip edin.

 4. Sosyal ağlarınızı Pinterest’e bağlayın.

 5. Sadece ürününüzden olacak panolar oluşturmayın. Felsefik ya da hobilere yönelik panolar oluşturun.

 6. Dikey resimler kullanmayı tercih edin.

 7. Nasıl yapılır yada neler yapılabilir gibi anlatıcı resimleri dikey olarak boyutlandırın.

 8. Panolarınızı doğru kategorilere ekleyin.

 9. Görsellerin açıklamasını kısa ve öz tutun. Resim takipçinizin ilgisini çekerse siteye yönelip detayını orada okuyacaktır.

 10. Yerel işletme sahibiyseniz, şehriniz için yerel pano oluşturun. Turizm işletmeleri yerel panolara daha önem vermelidirler.

 11. İlginizi çeken tüm panoları takip etmekten çekinmeyin.

 12. Kadın kullanıcıların Pinterest’i erkeklere göre daha etkin kullandıklarını unutmayın.

Bunları yaptıktan sonra her sosyal ağda olduğu gibi sabırla ve devamlılıkla etkinliklerinizi burada paylaşın. Sitenize gelen kişilerin kalma süreleri diğer sosyal ağlardan gelen kişilerden daha fazla olduğunu göreceksiniz. Pinterest’in başarılı olmasında ki en büyük etken geliştirmeleri herkese açık olarak yapmak ve herkes tarafından geliştirilebilir olması. Şimdiden size iyi Pinlemeler!


Kaynak : eticaretkedisi.comPinterest’i etkili kullanmanın yolları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder