14 Mart 2014 Cuma

Amerika’daki Kadınların 1/3’ü Pinterest Kullanıyor

Yeni bir çalışmaya göre geçen yıl Pinterest’in Amerika Birleşik Devletlerindeki popülaritesi yükseldi, özellikle kadınlar arasında.


Pew Research tarafından gerçekleştirilen araştırmada sosyal yer imleyici servisi geçen yılki %15’lik kullanım oranını %21’e çıkarmış durumda. Bu oranla Pinterest Twitter ve Instagram’ı geçiyor fakat üçü de Facebook’un gerisinde kalıyor.


Pew’in verilerine göre Pinterest özellikle kadınlar tarafından çok daha fazla kullanılmaya başlandı. Birleşik Devletlerin kadın nüfusunun üçte biri Pinterest kullanıyor, geçen sene bu oran %25’ti. Erkek kullanım oranı ise %5’ten %8’e yükselmiş durumda.


Pew’in istatistikleri 1,445 Amerikan internet kullanıcısı üzerinden gerçekleştirilmiş durumda, oldukça ufak bir örnek sayısı fakat Pew’a göre ülkenin durumunu anlatmaya yetecek büyüklükte.


women-pinterest


Pinterest’in kullanım yüzdesinin artması diğer sosyal ağlardan kullanıcı çekiyor anlamına gelmiyor, Pew Research’e göre Amerikalı yetişkinlerin %42’si iki veya daha fazla sosyal ağ kullanıcısı ve hemen hemen beşte biri 3 ve daha fazla ağ kullanıyor.


“Konu sosyal ağlar olduğu zaman insanlar portfolyolarını çeşitlendiriyor, Pinterest’in bu artışına karşılık Twitter veya LinkedIn gibi diğer platformları kullanıcılarında azalma yok.” diyor Pew araştırmacısı Aaron Smith.


Pew Research ilk defa en çok kullanılan ağların örtüşme rakamlarını yayınladı.


Araştırılan beş platformdan bir tek Pinterest halka açık bir şirket değil. Pinterest’in değerinin 4 milyar dolar civarında olduğu söyleniyor ve böyle giderse gelecekte rakipleri gibi o da halka açılacak.


Kaynak: MashableAmerika’daki Kadınların 1/3’ü Pinterest Kullanıyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder