24 Nisan 2014 Perşembe

E-Ticaret te B2B Ne Yapar?

B2B’nin temeli, şirketlerin internet üzerinden birbirine mal ve hizmet satmasına dayanır. B2B’nin sözcük anlamı olan “şirketten şirkete ticaret (Business-to-Business)” de buna işaret eder. Ama B2B sitelerinin işlevi, bununla sınırlı değildir.


Elektronik pazaryeri olarak adlandırılan B2B sitelerini, gerçek hayattaki pazaryerlerinin internete aktarılmış halleri olarak düşünebilirsiniz. O nedenle de mal ve hizmet alım satımının yanı sıra, şirketlerin birbirleri arasında bilgi alışverişi yapmasını, finansal işlemler gerçekleştirmelerini de sağlarlar. Ama bütün bu işlevler internet üzerinden gerçekleştiği için, hem daha hızlı hem daha verimli bir şekilde işlerler.


Daha Hızlı Ticaret
B2B sitelerinin bir başka işlevi, internetteki ticaret sürecini kısaltmasıdır. Gerçekten de, on binlerce Türk şirketinin ve milyonlarca dünya şirketinin yer aldığı web’de, ticaret yapmak için en uygun şirketleri aramak, iğneyle kuyu kazmaya benzer. B2B siteleri, işte buraya devreye girerek, alıcı ve 2satıcıyı bir araya getirir ve böylelikle ’marketmaker’lik, ya da Türkçesiyle “pazar yapıcılığı” işlevini üstlenirler.


Daha Düşük Maliyet
B2B siteleri, alım satım sürecinde bütün işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirmenize olanak tanıdığı için, maliyetlerinizi radikal biçimde azaltırlar. Ama B2B siteleri aracılığıyla maliyetleri azaltmanın asıl yolu, ürün ya da hizmet tedariğinde elektronik pazaryerlerini kullanmaktır. Ürün ya da hizmet tedariğini, bütün opsiyonları görerek, en düşük fiyatı sunan şirketleri inceleyerek gerçekleştirmek, tedarik zincirinizin yarattığı maliyetlerin, şaşırtıcı oranlarda azalmasına yol açar.


Kaynak: Bu yazı, Kolay İletişim tarafından, KobiFinans için derlenmiştir.E-Ticaret te B2B Ne Yapar?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder