30 Mayıs 2014 Cuma

Ekonomi Bakanı: E-Ticaret Üzerinden Gerçekleştirilen Mal ve Hizmet Satışı 5.4 Milyar Avro

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2012 yılında Türkiye’de e-ticaret üzerinden gerçekleştirilen toplam mal ve hizmet satışının 5.4 milyar Avro olduğunu, Türkiye’nin aynı yıl için 24 Avrupa ülkesi içerisinde 13. sıraya yükseldiğini açıkladı.


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2012 yılında Türkiye’de e-ticaret üzerinden gerçekleştirilen toplam mal ve hizmet satışının 5.4 milyar Avro olduğunu,Türkiye’nin aynı yıl için 24 Avrupa ülkesi içerisinde 13. sıraya yükseldiğini açıkladı.


oto-ekonomi-bakani-e-ticaret-uzerinden-5415141_o


-İNTERNET ABONESİ SAYISI 33 MİLYON-


CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini yanıtlayan Ekonomi Bakanı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yayınlanan en son pazar verilerine göre, ülkedeki toplam internet abonesi sayısının 2013 yılının üçüncü çeyreği itibarıyla 33 milyon 725 bin 675 kişi olduğunu söyledi.


Toplam internet aboneliğinde, bu yılın bir önceki çeyreğine göre yüzde 4,9 oranında artış yaşandığına işaret eden Ekonomi Bakanı Çağlayan, “Toplam internet abonesi sayısındaki yıllık artış oranı ise yüzde 11 olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca TÜİK tarafından periyodik olarak yapılan “Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması’ kapsamında 2013 yılı anketinde 16-74 yaş grubundaki bireylerde internet kullanım oranı yüzde 48,9′dur” dedi.


-E-TİCARET HACMİ YILLIK BAZDA EN ÇOK ARTAN Avrupa ÜLKESİ YÜZDE 75 İLE TÜRKİYE-


Ekonomi Bakanı, Avrupa ekonomisinin elektronik ticaret sektörü örgütlenmesi olan “E-commerce Europe’ tarafından yayınlanan 2013 raporuna göre Türkiye’nin, 2011 yılında e-ticaret yolu ile gerçekleştirilen 3.1 milyar Avro’luk mal ve hizmet satışı ile 24 Avrupa ülkesi arasında 17. sırada yer aldığını belirtti. Bakan Çağlayan, 2012 yılında ise Türkiye’de e-ticaret üzerinden gerçekleştirilen toplam mal ve hizmet satışının 5.4 milyar Avro olduğunu, bu sayede Türkiye’nin aynı zamanda aynı yıl için 24 Avrupa ülkesi içerisinde 13. sıraya yükseldiğini bildirdi. Ekonomi Bakanı, 2012 yılında e-ticaret hacmi yıllık bazda en çok artan Avrupaülkesinin yüzde 75 ile Türkiye olduğunu ifade etti.


-İSTENMEYEN ELEKTRONİK POSTALARA İLİŞKİN HÜKÜMLER DÜZENLENECEK-


Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısının Genel Kurul gündeminde bulunduğuna işaret eden Ekonomi Bakanı, “Söz konusu tasarıda; özetle elektronik ticaretin yaygınlaştırılması, tüketiciler ile elektronik ortamda işlem yapanların korunması, istenmeyen ticari elektronik iletilerin önüne geçilmesi hedeflenmiştir” dedi.


Elektronik ticarete ve bilgi toplumu hizmetlerine ilişkin esas ve usullerin düzenlenmesi amacıyla 2011 yılında Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı çalışmalarının başlatıldığını belirten Ekonomi Bakanı, “Tasarı ile ayrıca, istenmeyen elektronik postalara ilişkin hükümler düzenlenmekte ve AvrupaBirliği’nin konuyla ilgili mevzuatı ile Türk mevzuatı arasında uyum sağlanması amaçlanmaktadır. Gelinen noktada; esas ve tali komisyonlarda paydaşlar tarafından ele alınan kanun tasarısı Meclis gündeminde yer almaktadır” dedi.Ekonomi Bakanı: E-Ticaret Üzerinden Gerçekleştirilen Mal ve Hizmet Satışı 5.4 Milyar Avro

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder