8 Mayıs 2014 Perşembe

PlatinMarket"te 3 yıldır var olan online şikayet sistemi artık zorunlu oluyor.

BTK-LogoBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yaptığı açıklama ile telefon ve internet üzerinden hizmet veren firmalara online şikayet sistemi kurma zorunluluğu geliyor.


Tüketici şikayet sisteminin altyapısının oluşturulması ve uygulama çalışmalarının tamamlanması için BTK, şirketlere 1 Nisan 2014’e kadar süre tanıdı ve 1 Nisan ile 30 Haziran 2014 tarihleri arasında yapılacak test çalışmalarından sonra online şikayet sistemleri aktif olarak kullanıcıların hizmetine sunulacak.


Anadolu Ajansı’nın haberine göre BTK Başkanı Tayfun Tuncer, tüketicilerin online olarak aldıkları hizmetlerde yaşadıkları sorunları daha rahat dile getirip, bir çözüm bulabilmeleri için BTK Kurulu’nun bu kararı aldığını söylüyor.


1 Nisan 2014’e kadar şirketlerin online şikayet sistemini kurmaları gerektiğini belirten Tuncer, açıklamalarına şu şekilde devam etti:“Sabit telefon, cep telefonu ve internet gibi elektronik haberleşme hizmetleriyle ilgili tüketici şikayetlerinin şeffaf, hızlı, kolay ve etkin bir şekilde çözülmesini amaçlıyoruz. Kurul kararı uyarınca, işletmecilerin internet sitelerinin ana sayfasında ‘tüketici şikayetleri’ başlığı altında abonelerinin şikayetlerini kolayca ve ücretsiz olarak iletebileceği ve işletmeci tarafından verilen cevapları görebileceği bir bölüm oluşturmaları gerekiyor. Böylece aldıkları hizmetle ilgili herhangi bir sorun yaşayan ya da şikayeti olan vatandaşlar,internet üzerinden bu sisteme girerek başvurularını yapabilecek. İşletmeciler de 10 iş günü içinde bu şikayetleri çözerek vatandaşları bilgilendirecek.


İşletmeciler, sundukları hizmetler hakkındaki şikayetlerin çözümü ve önlenmesi amacıyla gerekli tedbirleri almakla yükümlü olacak. Ayrıca şikayetlere ilişkin mağduriyetlerin giderilmesi ve benzer durumda olan ancak şikayetçi olmayan diğer abonelerin sorunlarının çözülmesi için de benzer önlemlerin alınması gerekiyor.”
PlatinMarket"te 3 yıldır var olan online şikayet sistemi artık zorunlu oluyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder