16 Haziran 2014 Pazartesi

Mobil e-ticaret trafiği masaüstünü geride bıraktı

Branding Brand 2013 Mart-2014 Mart arasında 18 perakendecinin online e-ticaret aktivitelerini karşılaştırdığı raporuna göre artık mobil e-ticaret masaüstü ile yapılan e-ticareti geride bıraktı


platinmarket-mobil-eticaret


Büyük-küçük ölçek farketmeksizin her işletme müşterilerine ve potansiyel müşterilerine eşsiz bir alışveriş deneyimi sunmak için, online alışveriş yapabilecekleri bir web sitesi kurmalı ve mobil cihazlar için optimize hale getirmelidir. Müşterilere büyük kolaylık sağlayan mobil uygulamaların, firmaların gelirlerine de büyük ölçüde katkı sağladığı göz ardı edilmemelidir.


Akıllı telefonların kullanım oranının artması ile birlikte 2014 yılında daha fazla büyümesi beklenen mobil ticaret, firmaların da mobil alanda yaptığı harcamaların artmasını sağlayacaktır.


B nedenle ben de bugün mobil ticaretin masaüstünü geride bıraktığını gösteren,Branding Brand tarafından hazırlamış bir çalışmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.


M-ticaret (mobil ticaret) platform sağlayıcısı Branding Brand 2013 Mart-2014 Mart arasında 18 perakendecinin online ticaret aktivitelerini karşılaştırdı ve akıllı telefonlar üzerinden bu online siteleri ziyaret edenlerin sayısının %101, sipariş verenlerin %130, satış rakamlarının ise %168 arttığını ortaya koydu.


Bu çalışmaya göre, online olarak masaüstü bilgisayarlardan alışveriş yapan insanların mobil cihazlara kaydığı ve mobil cihazlar üzerinde geçtiğimiz yıllara göre bir hareketlenme olduğu belirtildi. 2013 Mart’tan 2014 Mart’a kadar masaüstünden alışveriş yapanların sayısı %21 azalırken, akıllı telefonlar üzerinden alışveriş yapanların sayısı ise %18’den %43’e çıktı. (Trafik aylık tekil ziyaretçi sayısına göre ölçülmektedir.)


Rapora göre 2013 Mart’tan 2014 Mart’a kadar (aynı kişi tarafından birden fazla ziyaratte dahil olmak üzere) online mağazaları akıllı telefonlar üzerinden ziyaret etme oranı %101.2 arttı ve Mart 2013’te 10.003.472 olan bu sayı Mart 2014’e kadar 20.129.855’i buldu. Akıllı telefon üzerinden verilen siparişler %129.6 artarak 59.080’den 135.640’a yükseldi. Satış rakamları ise %168.3 artışla 5.630.325 dolardan 15.106.324 dolara yükseldi. Bu 18 perakendeci, giyim, sağlık, güzellik ve ev dekorasyonu da dahil olmak üzere çeşitli kategorilerde satış gerçekleştirdi.


Araştırma sonuçlarına göre Apple’ın iOS mobil işletim sisteminin mobil ticarette Google’ın Android’ini geride bıraktığını görüyoruz. Branding Brand’ın bulgularına göre verilen tarihlerde akıllı telefondan gelen trafiğin %62.9’u Apple iPhone’dan, %36.4’ü ise Android işletim sistemine sahip telefonlardan geldi. Windows ve BlackBerry mobil işletim sistemlerinden gelen trafik ise %0.7 olarak belirlendi.


Branding Brand eş kurucusu ve CEO’su Chris Mason, “Müşteriler akıllı telefonlar üzerinden sadece online mağazaları ziyaret etmiyor, aynı zamanda harcama yapıyor. Bulduğumuz verilerde gösteriyor ki, müşteriler perakendecilerle buluşmak için hızla mobile kayıyor.’ diyor.


Branding Brand birçok markanın mobil sitelere odaklandığı ve mobil uygulamalar üzerinden insanları teşvik etmeye çalıştığı ileri sürdü. Mobil üzerinden yapılan alışverişlerin artmasıyla birlikte, markalarında bu yükselişi göz ardı etmediğini söyleyen firma; mobil uygulamalara geçişte zorlanan işletmelerin kısa sürede müşterilerini rakiplerine kaptırabileceğine de değindi.


Yazar: Sibel HOŞMobil e-ticaret trafiği masaüstünü geride bıraktı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder