21 Haziran 2014 Cumartesi

Paypal nakit kart tanıtımını yaptı

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Ümit Leblebici, “Bugün Türkiye’de ciddi anlamda tasarruf sorunu var. Ön ödemeli kartlar aslında ödemeleri kontrol ederek, tasarrufa katkı sunuyor” dedi.


paypal-nakit-kartLeblebici, PayPal’ın TEB, Mastercard ve İninal iş birliğiyle Türkiye’ye özel geliştirilen PayPal Nakit Kart’ın basın lansmanında yaptığı konuşmada, hem dünyanın hem de Türkiye’nin güçlü şirketlerinin ortaklığıyla bu yola çıktıklarını aktararak, dünyada ve Türkiye’de artık hayatın değiştiğini ve bu hayata yeni bir bakış açısının getirilmesi gerektiğini dile getirdi.


PayPal’ın banka ile karşılaşmamış insanlar için ödeme aracı olarak çıktığını belirten Leblebici, “Türkiye’de yine de fiziki para kullanımına ihtiyaç var. O zaman bir banka olarak bu kartı kullananlara hizmet vermeniz gerekiyor. Biz de iş birliğine geçmiş durumdayız. Paypal, Türkiye’deki en iyi ön ödemeli kart olarak bizim iş birliğimizle hareket edecek. Bugün Türkiye’de ciddi anlamda tasarruf sorunu var. Ön ödemeli kartlar aslında ödemeleri kontrol ederek, tasarrufa katkı sunuyor” diye konuştu.


Leblebici, insanların kişisel disiplinle önden ödemeli sistemlere daha fazla yöneleceğini düşündüklerini ifade ederek, bunları teşvik edecek alt yapının oluşturulması gerektiğini, bu konuda da eksikliklerin bulunduğunu kaydetti.


Yeni gelen neslin ihtiyacının ön ödemeli kartlar olduğunu aktaran Leblebici, bu kartların kullanımının artacağını dile getirdi.


Ekran Resmi 2014-02-11 16.12.29


Leblebici, yüksek kredi kartı limiti bulunan müşterinin internet alışverişi yaptığında bunu risk olarak gördüğünü belirterek, “BU algıyı değiştirmek problem. Bu kart şunu sağlıyor; ’100 liralık alışveriş yapacağım, 100 lira yüklüyorum ve alışverişimi yapıyorum’. Çocuğunuzun harcamalarını kontrol etmek istiyorsanız karta yükleme yapıp veriyorsunuz. İhtiyacı olduğunda nakit de alabiliyor” diye konuştu.


Harcamaların bütçe yönetiminin çok önemli olduğunu aktaran Leblebici, ayrıcı bu kartla çeşitli ödemelerin ve transferlerin yapılabilmesi için çalıştıklarını kaydetti.


- Onan:”Tüketicinin gözünde en önemli engel güvenlik endişesidir”


PayPal Türkiye Ülke Direktörü Kıvanç Onan ise PayPal Nakit Kart’ın ön ödemeli kart olduğunu belirterek, bankacılık servislerinden faydalanamayanların internetin fırsatlarını kullanabilmelerini amaçladıklarını kaydetti.


Türkiye’de araştırmalara baktığınızda 40 milyonu aşkın internet internet kullanıcısı olmasına rağmen 7-8 milyonunun internetten alışveriş yaptığını ifade eden Onan, şunları söyledi:


“Tüketicinin gözünde en önemli engel güvenlik endişesidir. Bu tarz bir ürün internetten alışveriş yapmaktan çekinen kitlelerin hayatına kolaylık getirecektir. Bu kart hem yurt içinde hem de yurt dışında ihtiyaca cevap vermektedir. Ön ödemeli kartın en önemli özelliği kolay başvurulup kolay alınabilmesidir, banka hesabı açmaya gerek yok. Bu kart internet üzerinden başvurunuzun ardından evinize gelebilecek. Ayrıca Migros, PTT ve Teknosa’dan alınabilecek. ATM’den yatırdığınız parayı da çekebileceksiniz. Ön ödemeli kart olarak bakıldığında kartı online olarak kullanıma kapatıp açabileceksiniz.”


Kıvanç Onan, PayPal Nakit Kart’a perakende satış noktasından 5 lira karşılığında sahip olunabileceğini belirterek, kullanıcıların ATM’lerden para çekimlerinde 1 lira ücretinin olacağını kaydetti.


Kartın limitinin yıllık 5 bin lira olacağını ifade eden Onan, birinci senede 100 bin karta ulaşmayı ve gelecek 3 yılda İtalya’yı geçmeyi hedeflediklerini söyledi.


- Güney: “Nakitsiz toplumu başarmak istiyoruz”


MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney de 2023 yılında nakitsiz toplumu başarmak istediklerini belirterek, “Türkiye’de özel tüketim harcamalarında her 3 liranın 1 lirası dijital kanallarından geçiyor. 55 milyonluk yetişkin nüfus içinde banka kartına sahip olmayan hemen hemen 20 milyonluk bir nüfus var” dedi.


Güney, bankacılık sistemi dışında kalmış kitleye ulaşabilmek ve internetten ödemelerinin payının artması açısından PayPal Nakit Kart’ın önemine işaret ederek, şunları kaydetti:


“Dünyada ön ödemeli kartların yoğun şekilde kullanıldığını görüyoruz. Türkiye için yeni bir konsept olsa da birçok şekilde kullanıldığını biliyoruz. Bankaya gitmek yerine bu tarz kartlara sahip olunabiliyor. İnternet 1994′te Türkiye’ye geldi. 1994′te doğan ve 20 yaşında olan kitle 2 sene sonra üniversiteden mezun olacak. Türkiye’de ticaretin tanımı ciddi anlamda değişecek. Onlar internet döneminde doğdular, büyüdüler ve bununla yaşıyorlar. Bizim de o kitle için hazır olmamız gerekir.”


İninal Genel Müdürü Çelik Ören de Türk tüketicilerinin ödemeli kart alışkanlıklarını değiştireceklerine inandığını ifade ederek, böyle bir projenin içinde olmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.


Bu arada verilen bilgilere göre PayPal nakit kart ile ATM’lerden tek seferde günlük 300, aylık 1.000 ve yıllık 2 bin lira para çekilebilecek.


Muhabir: Elif Ferhan Durmuş

Yayınlayan: Hasan Arslan


AAPaypal nakit kart tanıtımını yaptı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder