17 Haziran 2014 Salı

Taksit sınırlandırması e-ticarete yaradı

Online alışveriş sitesi Kliksa’nın Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, BDDK’nın kredi kartına taksit sınırlaması getirmesinin e-ticarete olumlu yansıdığını söyledi. Taksitin sınırlandığı dönemde tüketicilerin fiyatlara daha çok dikkat ettiğini vurgulayan Safkan, “En rekabetçi fiyatlar e-ticarette.” dedi.


Kliksa Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, taksitin sınırlandığı dönemde müşteri için fiyatın önemli olduğunu söyledi. En rekabetçi fiyatların internet üzerinden ticarette olduğunu vurgulayan Safkan, bu anlamda e-ticaret sektörünün avantaj kazandığına dikkat çekti. Safkan, “BDDK’nın kredi kartlarına taksit sınırlaması getirmesiyle ocakta muazzam bir talep artışı, şubatın ilk iki haftası da ciddi bir gerileme yaşandı. Orada kaybettiğimiz iş bazını hızlıca yerine koyduk. Fiyatlarımızı biraz daha ekonomik yaptık. Taksit sınırlandırması e-ticaret sektörüne yaradı.” dedi.


Bugün TV’de Üç Nokta programına konuk olan Kliksa Genel Müdürü Safkan, e-ticaret sektörünü değerlendirdi. Piyasadaki gelişmelerden perakendeye göre daha az etkilendiklerini vurgulayan Safkan, tüketici endeksindeki daralmalar ve gerilemelerin olmaması halinde daha hızlı büyüyeceklerini ifade etti. 2013’ün sonlarında internet üzerinden kredi kartıyla ödenmiş toplam cironun 35 milyar lira olduğunu belirten Safkan, 2014’te yüzde 40 seviyelerinde bir büyüme olduğunu kaydetti. Nevgül Bilsel Safkan, şöyle konuştu: “Dünyada da e-ticaret çift haneli büyüyor. Biz yaklaşık 10 senedir kullanıyoruz, bunu avantaja dönüştürüyoruz. Ülkemizde toplam nüfusun yarısı internet kullanıyor. 37,5 milyon kullanıcı var. Avrupa’da bu oran yüzde 67. Bizden çok daha fazla bir internet kullanımı var. Ülkemizde, 33 milyon Facebook kullanıcısı, 13 milyon Twitter kullanıcısı, 20 milyon oyunlarda internet kullanıcısı var. Profilimiz ağırlıklı olarak buralarda. E-ticaret yeni nesil bir sektör. Gençler çok daha fazla internette zaman geçiriyorlar ve alışveriş yapıyorlar. Her 4 internet kullanımından birisi online alışveriş yapıyor. Toplam 10 milyon kişi alışverişte.” Bütün bu rakamlara rağmen, Türkiye’de internetten alışverişin istenilen seviyede olmadığını vurgulayan Safkan, tüketicilerin kredi kartı numaralarını verme konusunda endişe duyduğunu ifade etti. Safkan, tüketicilere mutlaka alışveriş yapılan sitenin kim olduğuna bakmalarını, yorum köşelerini okuyarak güvenilen siteleri tercih etmelerini önerdi.


Nevgül Bilsel Safkan, e-ticarette, ticaretin kendisi kadar satış sonrası hizmetlerin de çok önemli olduğuna işaret ederek, Kliksa olarak satış sonrası hizmette farklılaşmak için yatırım yaptıklarını ifade etti. Safkan, “O süreçte yıpranmadan, en az zahmetle en ideal şekilde nasıl işlemleri kolaylaştırabiliriz? Bu alana çok yatırım yapıyoruz. Böylece müşterinin güvenini, alışveriş sıklığını artırabiliriz. İleriye baktığımızda bunlar fark oluşturacağımız noktalardır.” ifadelerini kullandı.Taksit sınırlandırması e-ticarete yaradı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme