23 Ekim 2014 Perşembe

Bitcoin Kullanımı Yaygınlaşıyor

bitcoin-logo-1000_0-300x300Yeni dönem tüketiciler artık ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü internet üzerinden karşılıyor. Bu gelişmeler doğrultusunda online platformlardan tüketicilerin daha kolay alışveriş yapılabilmesi içinde sanal paralar türetildi. Bitcoin’de bunlardan biri.


Çok sayıda sanal para birimi arasında en çok bilineni konumundaki Bitcoin, geleneksel yöntemlerle ticaret yapan perakende satıcılar da dahil olmak üzere ana akım ticarette büyük bir mesafe kat etti. 2009 yılında Satoshi Nakamoto adlı bir bilgisayar korsanı tarafından yaratılan Bitcoin’in 2025 yılına kadar 21 milyon adete ulaşılacağı tahmin ediliyor. Bu yüzden son zamanlarda epey bir tartışılan sanal para biriminin kullanım alanları genişlemeye devam ediyor. Bazı e-ticaret sitelerinin bunu kullanmaya başlaması şaşırtıcı değil.


Örneğin Overstock.com, Aralık 2013’ten beri Bitcoin’i kullanıyor. Bitcoin kullanımını kabul eden e-ticaret sitelerinden bir diğeri ise BitcoinShop.  Spor giyim markası Cory Vines  Amerika’da e-ticaret sitesinde Bitcoin’i müşterilerine sunuyor. Böylece şirket, alışveriş yapanlar sitede daha kolayca ödeme yapabiliyor.


Hiçbir kart kullanmadan, şifre girmeden sanal cüzdanınızdaki bir kodla hızlı ve kolay para transferleri, ödemeler yapabilmek bitcoin kullanmanın en büyük avantajı olsa da Bitcoin kullanımı bazı dezavantajları da barındırıyor. Değerinde çok sık oynama yaşanması, bitcoinle yaptığınız hiçbir ödeme, transfer ve alımsatım işleminin geri dönüşünün olmaması da Bitcoin’in eksi yönlerinden.


Kaynak:EticaretMagBitcoin Kullanımı Yaygınlaşıyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme