25 Ekim 2014 Cumartesi

E-Ticaret siteniz için seo ipuçları

seoArtık bu süreci kaliteli yöneten kişiler kazanacak. Yani arama motorunun belirlediği kurallara uyan, güncellemeleri iyi anlayan ve uygulayan kişiler. Geçmiş dönemlerde çapa metin kullanılarak alınan bağlantılar çok popülerdi. Bir iki bağlantı ile arama motorlarında yükselmek hatta ilk sayfaya gelmek çok kolaydı. Blog tanıtımları, paravan bloglar ve forum sitelerinden alınan linklerde anahtar kelime yoğunluğuna dikkat etmenize gerek yoktu. Ama artık var. Anahtar kelime yoğunluğu çok önemli. Belli başlı kelimelere link vermeniz sizin ceza almanıza en büyük sebeptir. Bunu kesinlikle yapmamalısınız. Yapanlardan biri iseniz seo değil siteniz ölür.


Bu yazımda 6 adet E-Ticaret siteniz için seo ipuçları vereceğim. Bu ipuçları dikkate almanız sitenizi başarıya ulaştıracaktır.


1. Benzersiz ve İlgi Çekici Başlıklar Kullanın


Web sitelerinin özellikle de online ticaret yapan sitelerin yaşadığı en büyük sıkıntıdır kopya içerik ya da açıklamalar. Bu konuya çok büyük önem vermelisiniz. Her sayfanızın ya da ürününüzün açıklaması farklı ve ilgi çekici olmalı. Bu sıralamalarda iyi konumlarda yer almanız için çok önemli bir kriterdir.


2. Anahtar Kelime Bulutu Kullanımından Kaçının


Özellikle web sayfalarının footer kısmında anahtar kelime bulutlarına yer veren sitelerini uyarıyorum. Lütfen bu huyunuzdan vazgeçiniz. Bu arama motorlarını kandırmaya yönelik bir harekettir. Her sayfanıza çapa metin kullanarak link vermek risktir.


3. Ürün İsmini ile URL Uzantınızın Aynı Olmasını Sağlayın


Kullanacağınız URL yapısı çok önemli. Sayfada kullanacağınız başlık ile URL yapınız benzer olmalı. Mesela iphone 6 plus ürünü için kullanacağınız url yapısı siteadresi.com/iphone-6-plus biçiminde ya da benzeri şekilde olmalıdır. Bu yapıya da uymaya dikkat ediniz.


4. Ürün İncelemeleri ve Yorumları Çok Önemli


Ürünlerin incelemeleriyle alakalı videolara yer vermeniz, bu incelemelere yorum yaptırmanız arama motorları ve kullanıcılar tarafından büyük ilgi görür. Bunu bir blog sitesi olan kişiye uyarlamak gerekirse, yayınlamış olduğu konuya yorum yazılmasını sağlaması, yorumlara cevap vermesi olarak nitelendirebiliriz.


5. Blog Oluşturmaktan İçerik Yayınlamaktan Çekinmeyin


Blog yazıları oluşturmanız ve bunları paylaşmanız günümüzde çok önemli bir hal aldı. Taze içerikler sunmanız ve sürekli olarak bunu bir akışa bağlamanız web sayfalarınızın SEO değerini artırır. Mesela satmış olduğunuz ürünleri en iyi şekilde anlatacağınız bir içeriği paylaşmanız çok ciddi oranda fayda sağlar.


6. Sayfalarınızda Videolar Kullanın


Özellikle eticaret sitelerinin ürün sayfalarında videolar kullanması çok büyük bir geri dönüş getirir. Bunu ilk yapan firmalardan biriside amazondur. Sektörün lider firmasını örnek alabilirsiniz.


 Yazar: Ayhan Karaman – Dijital Pazarlama UzmanıE-Ticaret siteniz için seo ipuçları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme