5 Ekim 2014 Pazar

e-ticaret sitesi nasıl bir tasarıma sahip olmalı ?

İyi bir e-ticaret sitesinde olması gereken tasarımsal özellikler neler olmalıdır. En belirgin özellikler neler olmalıdır. E-ticaret sistemlerinin olmazsa olmazları nelerdir? Kısaca sizlere bu konularda, belirli maddeler halinde değinmeye çalışacağım.


1-Kullanılabilirlik ve işlevsellik


Bir e-ticaret sitesinde, dikkatimizi vermemiz gereken en önemli nokta , sitemizde sattığımız ürünler olacaktır. Müşterinin odaklanmak isteyeceği noktada esasen budur. Sitemize ürünlerimizi satın almak için gelen müşterilerimizin dikkatini dağıtmadan ve kolayca aradığı ürüne yönlendirmeyi sağlayabilecek olan navigasyon öğelerini de kullanarak müşterimizi aradığı doğru ürüne ulaşmasını sağlamak en önemli amacımız olmalıdır. Bu işlevsellik ve sitenin kullanıcıya en uygun hale getirilmesi ile kullanıcı kolay alışveriş deneyimini tatmış olacak ve her zaman sizin için bir potansiyel olarak kalmaya devam edecektir.


Müşterimizi aradığı ürüne en hızlı bir şekilde ulaştırabilmemiz için temel olarak düzgün bir ürün hiyerarşisi ve kategori yönetimi kurduktan sonra, ürün özelliklerine göre filitrelendirmeler ile bunu sağlayabiliriz.


2-Hızlı alışveriş süreci ve güven problemi


Müşterilerin bir çoğu alışveriş yapmaya karar verdikten sonra, alışverişi tamamlama aşamasına gelmeden yada ödeme işlemi esnasına geldikten sonra alışveriş yapmaktan vazgeçiyorlar, Bunun en önemli nedenlerinden biride fazla uzatılan alışveriş süreci. Alışveriş sürecini olabildiğince kısa tutup, müşterinin en hızlı şekilde ödeme sayfasına yönlendirilmesini sağlamaya çalışmalıyız.Müşterimize bilgilerinin korunduğunun ve ödeme işleminin güvenilir olarak yapıldığı ile ilgili bilgileri muhakkak sitemizde belirtmeliyiz.


3-Arama


Site içi arama, müşterinin aramak istediği ürünü bildiği zamanlarda, müşteriyi en hızlı şekilde sonuca götüren site içi navigasyonlardan biridir. arama butonumuzun özelliklerini oldukça geliştirmeliyiz ki müşteri aradığı ürüne net olarak ulaşabilsin yada en azından aradığı ürüne yakın ürünlerin listesine ulaşabilsin. Düzgün çalışan bir arama butonu satışları %17 oranında etkileyecek önemli bir faktördür.


4-Tasarım


Kullanılacak tasarım kullanıcının dikkatini dağıtacak, odak noktasını kaybettirecek olmamalıdır. Sade, akılda kalıcı ve güven verici özellikleri içinde barındırmalıdır. Çok fazla görsel ile yoğurulmuş, fazla renk kullanılan tasarımlar kullanıcıyı odak noktadan saptırmaktadır. Bu nedenle kullanıcı dostu özelliklere sahip sitelerin işleyişindeki basitliğe ve sadeliğe uygun olarak, tasarımda da aynı şekilde bu kurallara dikkat edilerek yol alınmalıdır.


E-ticaret sitelerindeki tasarımların asla kurumsal sayfa tasarımları ile karıştırılmaması gerekmektedir. Kurumsal ve marka odaklı sitelerdeki tasarımlar farklıdır. Oradaki odak nokta markadır. E-ticaret sitesinde odak nokta son ticari işleme ulaşıp işlemi tamamlamaktır.


Kaynak : dijitalmedyauzmani.nete-ticaret sitesi nasıl bir tasarıma sahip olmalı ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme