24 Ekim 2014 Cuma

E-Ticaret te Yeni Trend: Ucuz Online Ürünler

Alışverişte Yeni Trend: Ucuz Online Ürünler


Yaşadığımız ekonomik kriz tüm alışkanlıklarımızı değiştiriyor. Alışveriş de bunlardan biri… Tüketiciler evden çıkmak yerine, ihtiyaçlarını online alışveriş sitelerini kullanarak karşılamayı tercih ediyor. Bunun başlıca nedeni ise, bu sitelerde ucuz ürünlere ulaşabilmeleri.


Google Türkiye Ülke Müdürü Bülent Hiçsönmez, internetin Türk kullanıcılar tarafından oldukça etkili bir biçimde kullanıldığını, artık tüketicilerin herhangi bir ürün satın almadan önce internette araştırma yaptığını söylüyor. İnternet kullanıcılarının yüzde 92′sinin dijital fotoğraf makinesi satın almadan önce internette araştırma yaptığını söyleyen Hiçsönmez, bu oranın cep telefonu kategorisinde yüzde 96’ya kadar yükseldiğini bildiriyor.


Fiyat Karşılaştırma Siteleri Revaçta


Hiçsönmez, internetteki fiyat karşılaştırma sitelerine olan ilginin de artış gösterdiğini kaydederek; “Eskiden belki de kimse tarafından bilinmeyen fiyat karşılaştırma sitelerinin bilinirliği yüzde 60′lara kadar yükseldi. Google’da ise aradıkları ürünün başına “ucuz” yazmak neredeyse bir alışkanlık haline geldi. Tüm kategorilerdeki “ucuz” aramalarında, gözle görülür artışlar görüyoruz” yorumunda bulunuyor.


Hiçsönmez, Google olarak, internetin ekonomik kriz döneminde herkes için net bir kazanım olduğunu düşündüklerini ifade ederken, mağaza sahiplerinin her geçen gün oranı yükselen bir masraf haline gelen kiralar nedeniyle, online dünyaya daha fazla yatırım yapmaya başladığını kaydediyor.


Tüketici davranışlarının online alışverişe yönelmesinin bir diğer önemli getirisinin de, şirketler için gittikçe kolaylaşan ve maliyeti düşen dağıtım operasyonları olduğunu vurgulayan Hiçsönmez şunları söylüyor: “İnternet dünyası ekonomik kriz döneminde iş sahiplerine önemli avantajlar sağlıyor. Her gün Türkiye’de milyonlarca kişinin arama yaptığını göz önünde bulundurursak, iş sahiplerinin online dünyada müşterileri ile karşılaşmaları oldukça kolay bir durum haline geldi. Bu durum da, şirketlerin online dünyada var olmasını kaçınılmaz hale getiriyor.


Kriz döneminde iş sahipleri yaptıkları her masrafın geri dönüşünü almak istiyor. Bu noktada internet reklamcılığı, iş sahiplerinin karşısına iyi bir fırsat olarak çıkıyor. Öncelikle bütçelerini kontrollü bir biçimde yönetmelerini sağlıyor. Şirketler, verdikleri reklamın geri dönüşünü çok hızlı ölçümleyebilmeleri de bir diğer avantaj. Bu durum pazarlama ve reklam stratejilerinin dinamik kalmasını sağlıyor.”E-Ticaret te Yeni Trend: Ucuz Online Ürünler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme