14 Ekim 2014 Salı

Girişimlerde Başarılı Bir Ekip Kurmanın 5 Yolu

Türkiye’deki girişimcilik ekosistemi her geçen gün büyümeye devam ediyor. Ancak hayata geçirilen girişimlerin birçoğu ne yazık ki devamlılıklarını koruyarak, iş hayatına devam edemeyebiliyor. Girişimlerin hayatlarına devam edememesinin ise arkasında birçok neden olabiliyor: Maddi sorunlar, hedef kitleye ulaşamama, yanlış ekip, şirketin kötü yönetimi… Bu liste daha da uzatılabilir.


Girişimci olmak için ne yazık ki sadece bir fikrinizin olması yetmiyor. Sorarsanız çevrenizdeki birçok kişinin “aklımda çok iyi bir fikir var” dediğini görürsünüz. Fikirler ne yazık ki başarılı girişim kurmanızı sağlamıyor. Fikir aşamasından çıkıp, proje üretmeye ve girişime start verenlerin çoğu dahi başarısızlıkla yüzleşebiliyor.


Bu nedenle girişiminizi kurarken en önemli faktörlerden birinin ekip olduğunu unutmamak gerekiyor ve ekibinizi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı konular bulunuyor.


Kendi uzmanlık alanınız dışındaki kişilerle çalışın


Takımınızı kurarken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, sizin uzmanlık alanınız dışında uzmanlıkları ve yetenekleri olan kişileri seçmeye özen gösterin.


Aynı uzmanlık görüşünden kişilerle çalışırken çoğu zaman fikir ayrılıkları çıkabilir veya aynı işi yapacak birden fazla kişi varken, diğer işlere yoğunlaşacak kimse olmayabilir. Fikir ayrılıklarını ortadan kaldırmak ve girişimin ihtiyaç duyduğu diğer işlerin de yapılabilmesi için farklı uzmanlık alanlarında olan kişilerle çalışın. Teknik konularda bilgi sahibiyseniz; ama satış ve pazarlama konusunda tecrübeniz yoksa ekibinizi oluştururken bu alanlarda uzmanlıkları olan kişileri takımınıza dahil edin.


Ekibinizdeki kişileri iyi tanıyor olun


Girişiminiz için seçtiğiniz kişileri tanıyor olmanızda oldukça önemli. Daha önce çalıştığınız ya da beraber bir projede yer aldığınız kişilerle çalışmak işinizi daha da kolaylaştıracaktır. O kişilerin ekip çalışmasında nasıl olduğunu, iş hayatında nasıl bir disipline sahip olduğunu bildiğiniz zaman, ekibinize olan güveniniz de sağlamlaşmış olur.


Bunun yanı sıra ekibinizdeki kişiler de eğer birbirlerini tanıyorlarsa bu da girişiminiz için oldukça büyük bir avantaj olacaktır. Birbirini anlayan ve tanıyan bir ekip ile çalışmak yapılan işleri daha çabuk yoluna koymanızı sağlar.


Ekibinizdeki kişilerin, ürün veya hizmetini kullanmak istediğinden emin olun


Girişiminizi kurarken ürün veya hizmetiniz konusunda oldukça heyecanlı olmanız oldukça normal; ama beraber çalıştığınız kişiler de bu heyecanı sizinle paylaşmaları gerekiyor.


Bu nedenle ekibinizi oluştururken sadece kendi işini yapıp, gidecek biri yerine, sizin ürün/hizmetinize ilgi duyan ve yaptığınız işi geliştirerek daha ileri boyutlara götürecek birileriyle çalışmanız oldukça önemlidir.


Karakter ve kendini adamışlık yeteneklerden daha önemli


Ekibinizde çalışan kişilerin yetenek ve uzmanlık alanları tabii ki oldukça önemli. Bu sayede işinizi bir sonraki adıma taşıyacaksınız; ancak ekibinizi oluştururken yetenek ve uzmanlık alanı dışında kişilerin karakterlerini de göz önünde bulundurun.


Çalışma disiplini ve azmi olan ama alanında yeterince tecrübesi olmayan birinin, tecrübeli ancak disiplini olmayan bir çalışandan daha değerli olacağını göz ardı etmemek gerekiyor.


Son dönemlerde Türkiye’de yapılan araştırmalara göre yöneticilerin ortak sorununun etikolduğu görülüyor. Araştırmada etik kavramının doğruluk, dürüstlük ve ahlak ile özdeştirildiği görülürken, Türk yöneticilerin yüzde 84’lük bir bölümü iş yerlerinde etik sorunlarla karşılaştıklarını belirtiyor. Etik sorunlarının baş çektiği bölümlerin başında ise satış, pazarlama ve satın alma bölümleri geliyor.


Etik sorunlarla karşılaşmamak için takımınız oluştururken çalışanlarınızın karakterlerini de değerlendirmeyi göz önünde bulundurun.


Çalışanlarınızın bir süre kısıtlı bir bütçeyle çalışmak zorunda olacaklarını hatırlatın


Girişiminizi kurduğunuzda elinizde kısıtlı bir bütçe olduğu için ekibinizdeki kişilerin de bunun farkında olması gerekiyor. Kuruluş aşamasında belli bir yatırım almadan yolunuza devam ederken maddi beklentilerin çok da yüksek olmaması gerekiyor ve bunu çalışanlarınızın da kabul etmesi lazım.


Girişimciliğe adım atarken yüksek bütçeli ekip çalışanlarının bir süre beklentileri karşılanmayabilir ve bu da yol ayrılıklarına neden olacağı için işin de sekteye uğramasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda işe başlarken bütçe konusunda netleşilmesi oldukça önemli. Şirket karlı bir hale gelene kadar nasıl bir yol izleneceği ekibin oluşturulma aşamasında netleşmesi gerekir.


 


Kaynak: eticaretmag.com / Sinan OypanGirişimlerde Başarılı Bir Ekip Kurmanın 5 Yolu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme