2 Haziran 2016 Perşembe

Eticaret Siteleri İçin Rich Snippets"ın Önemi

Rich Snippets ;(Zengin İçerik Parçacıkları) Google tarafından her geçen gün arama sonuçlarında daha da önemli hale gelmeye başladı.


Geçtiğimiz aylarda google kendi blogunda yayınladığı makalede bu konuya dikkat çekmeye çalışırken söz konusu yapının eticaret siteleri açısından da çok önemli olduğunu da vurguladı.


Bilmeyenler için kısaca “rich snippets” web sitenizdeki verilerden hangilerini arama sonuçlarında öne çıkarmak istediğinizi belirlemenizi sağlayan, belirli şemalara göre hazırlanan ve arama motorlarının doğrudan ilgilendiği kod parçacıklarıdır.


Bu yazımızda konunun çok fazla teknik detaylarına inmeden rich snippets ‘ın eticaret siteleri açısından önemine değinmek istiyoruz .


Bir eticaret sitesine arama motorlarından ürün aramalarından gelen ziyaretiçiler o ürünle ilgilenen potansiyel müşterilerdir. RichSnippets ‘ın önemide tam bu noktada ortaya çıkmaktadır. Bu yapı eticaret site sahiplerine arama motorlarında indexlenen ürün sayfalarında ürünle ilgili fiyat bilgisi , değerlendirme -oylamalar ve fiyat -stok bilgisinin de ayrıca yer almasını sağlamaktadır . Arama motorlarında ürün sayfanızla ilgili bu verilerin paylaşılması potansiyel müşterilerinizin daha da dikkatini çekeceğinden arama motorlarından daha fazla trafik ve buna bağlı olarak daha fazla satış elde etmenizi sağlayacaktır .


Resimde gördüğümüz örnek arama sonucunda ilgili arama da en alt sırada yer almasına rağmen en dikkat çekici ve hit alma olasılığı en yüksek sonuçtur. Ürün değerlendirmeleri yorum sayıları ve ürün fiyatı dahi arama sonuçlarında gösterilmektedir.


Yine aşağıdaki arama sonucunda görüldüğü gibi bu seferde ürünün stoklarda yer alıp almadığı arama sonucunda gösterilebimektedir.


 


Paylaş


Eticaret Siteleri İçin Rich Snippets"ın Önemi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme