6 Haziran 2016 Pazartesi

Markafoni fiziksel mağaza açıyor.

magazaİnternette özel alışveriş konseptiyle ünlenen sanal moda mağazası Markafoni, fiziki mağaza kurmaya hazırlanıyor. Şirket CEO’su İlker Baydar, mağazanın 1 Kasım’da Zorlu AVM’de kurulacağını açıkladı.


“Kasım ayında açmayı planladığımız mağaza, içine mal doldurulan bir yer olmayacak. 192 metrekarelik alanda kurulacak olan mağazada dijitale ağırlık vereceğiz. Müşteriler mağazaya gelip online sipariş yapacak, internetten verdiği siparişlerini teslim alacak ve iadelerini yapabilecek. Türkiye’de 7 milyon kullanıcımız var. Amacımız bu mağaza sayesinde onlara dokunmak ve yakın ilişki kurmak.”


Zorlu AVM’nin metroya bağlanan kapısında kurulacak olan mağaza sabah saat 7’de açılıp gece 12’de kapanacak. Mağazada en az 14 kişi çalışacak ve her bir çalışan özel eğitimden geçecek. Borusan Bukoli’yle birlikte bir de proje geliştiren şirket, QR kodu veya SMS şifresini gösteren müşterilerin, Markafoni teslimatlarını özel kutulardan kolayca teslim almalarını sağlayacak.


Mağazacılık anlayışını değiştireceğiz


Mağazanın iç tasarımına büyük özen gösterdiklerini söyleyen İlker Baydar, Türkiye’de ve dünyada benzeri olmayan bir alışveriş deneyimi sunacaklarını vurguladı. “Örneğin iki hafta sadece beyaz gömlek satabiliriz. Bir başka hafta mavinin gücü diye bir konsept çıkartabilir ve mavi gömlek, pantolon, ceket gibi ürünlerden oluşan konsept yapabiliriz. Dünyada veya Türkiye’de bir online alışveriş sitesinin bu şekilde açtığı bir mağaza yok. Müşteri profili hızla değişiyor, mağazalar dijitalleşmek zorunda.”


İnternet ve teknoloji kârlılığı artırabilir


“Sadece fiyat artırarak kâr etmek mümkün değil” diyen İlker Baydar şunları söyledi: “Türkiye’deki perakendenin şekil değiştirmesi lazım. Markaların fiyat dışında müşteri deneyimini zenginleştirecek işler yapması lazım. Örneğin Türkiye’deki bütün Migros mağazalarından ürün teslim edebilmeliyiz. Neden olmasın? Herkesin ciro derdi var ama asıl önemli sorun kâr edebilmek. İnternet ve teknolojinin sunduğu imkânlarla kârlılığı artırmak mümkün. Ama bunun için öncelikle değer üretmek şart. Bir ürünün fiyatı 100 TL’den 150 TL’ye çıkıyorsa bunun bir karşılığı olmalı.”


Türk markaları internetle  dünyaya açılacak


“Geçtiğimiz ay İstanbul’da 16 ülkeden iş ortaklarımızı topladık. Toplam ciroları Türkiye’nin e-ticaretinden daha fazla olan gruplar bunlar. Türk markalarının yurt  dışındaki alışveriş sitelerinde satılmasıyla ilgili yeni bir girişim başlatma kararı aldık. Eğer yapabilirsek ilk olarak eylül ayında Dubai merkezli olarak Ortadoğu’da başlıyoruz. 36 milyon trafiği olan Souk.com’da Türk markaları satılacak. Daha sonra Doğu Avrupa ülkelerini düşünüyoruz. E-ticaretle sınırlar kalktı. Amacımız Türk markalarının gözünü açmak. Yurtdışından markalar buraya rahatça geliyor, biz neden dışarı gidemeyelim?”


Müşterilerin yarısı  akıllı


telefondan geliyor


“Birkaç ay önce tek tıkla ödeme sistemini hayata geçirdik. Müşteriler kredi kartı bilgilerini bir kez girip, daha rahat satın alma yapabiliyor. 8.500 kişi bu sistemi kullanmaya başladı. Müşterilerin alışveriş başına aldığı ürün sayısı azaldı ama toplam alışverişleri yüzde 13 arttı. Müşterilerin gösterdiği bu ilgi, hızlı ödemenin e-ticarete büyük katkı sağladığını gösteriyor. İnsanlar basit işlemleri seviyor. Haziran ayı verilerine göre Markafoni’de yapılan alışverişlerin yüzde 42’si akıllı telefon üzerinden olmuş. Geçen sene bu yüzde 20’lerdeydi. Bu rakam mobil ticaretin gittiği yönü net biçimde gösteriyor.”


Paylaş


Markafoni fiziksel mağaza açıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder