9 Haziran 2016 Perşembe

E-Ticaret İçerik Pazarlama ve Seo

E-Ticaret içerik pazarlama (content marketing) performansınız nasıl ? Sosyal medya ile SEO çalışmalarınızı bir arada yürütebiliyor musunuz?


Son yıllarda müşterilerin satınalma davranışlarında, online içeriğin önemi tartışılmaz. Satış döngüsü artık müşterinin internet üzerinden ürün araştırması yapması, ürünle ilgili yorumları okuması, sosyal ağlardaki önerileri değerlendirmesi ve sonra satın alma gerçekleştirmesi gibi aşamaları da içine alacak şekilde genişledi. Bu döngüye bağlı olarak içerik oluşturma işi sadece pazarlamacılara kalmayıp, sosyal ağlardaki takipçilere, hata müşterilere kadar genişledi.


Mesela “çamaşır makinesi” alacak birini ele alalım. Arama motoru üzerinde araştırma yaparken, bir beyaz eşya firması tarafından yazılmış, “Çamaşır makinesi alırken tasarruf etmenin 5 yolu” başlıklı yazıyı  bu kişinin hemen ilgisini çeker. Yazıyı okuduktan sonra satın alanların ürünle ilgili yorumlarını da inceleyip, ürünü satın alma kararı verme olasılığı da çok yüksektir. Ürünü satın aldıktan sonra sosyal ağlarda nasıl tasarruflu bir çamaşır makinesi aldığından da bahsetmesi çok muhtemeldir. Bu basit senaryo bile, online erikeriğin firma ile müşterileri hatta mevcut müşteriler ile potansiyel müşterileri nasıl bir araya  getirdiğini gösteriyor.


Elbette ki bu durum içerik pazarlamada, pazarlama ve halkla ilişkilerin rolünü azaltmadı. Hatta sadece içerik yaratmak değil, bunlara ek olarak içeriği geliştirmek, takip etmek, optimize etmek ve tanıtmak gibi ek görev tanımları da ekledi.


İşte içerik pazarlamasını, SEO ve Sosyal medyayı birleştirerek daha etkin şekilde gerçekleştirmek için izlemeniz gereken adımlar:


Goals-Gollerinizi belirleyin. Bir amacınız yoksa , o amaca nasıl ulaşacağınızı, doğru yolda mı devam ettiğinizi bilemezsiniz.


Alıcı Profili-Ulaşmayı hedeflediğiniz müşteri profili nedir? Kimlerle etkileşim içerisinde bulunuyorsunuz? Bu soruların yanıtlarını bularak, müşteri ihtiyaçlarını analiz edebilir ve ihtiyaçlarını karşılamak için neler yapabileceğinizi belirleyebilirsiniz.


Keywords– Ürünleriniz veya hizmetleriniz ile ilgili arama ve sosyal medya keywordlerini bulun.


İçerik ve Varlıklar-Keyword optimizasyonu ve sosyal tanıtım için kullanabileceğiniz mevcut içerik ve dijital varlıklarınızı listeleyin. İçerikleriniz ile keywordleri eşleştirerek içerik pazarlamanızın etkisini artırın.


Editöryel Plan-Artık bir yayıncı olduğunuza göre içerik oluşturma, yayınlama, optimize etme, tanıtma ve ölçüm konularını planlamanız ve bir takvime oturtmanız gerekir.


SEO Çalışmalarının Operasyonelleştirmesi-İçerik üretiminden sorumlu olan kişinin SEO ve keyword konusunda bilgili olması ve SEO dostu içerik üretimi konusunda aktif ve düzenli olarak çalışması  gerekir.


Site-dışı İçerik Geliştirme-Sosyal medya, forum siteleri, bloglar gibi site dışı alanlarda da içerik oluşturarak, müşterileriniz ile iletişim kuracağınız kanalları artırın.


Sosyalleşme-Sosyal ağınızı genişleterek daha çok kişiye ulaşmaya çalışın.


Tanıtım-Editöryel planınıza, yayınladığınız içeriği sosyal medyada ve site-dışı kanallarda da duyurmayı ekleyin.


Ölçüm ve Eleme-Hedef kitlenize ulaşmadaki başarınızı gösteren KPI’larınızı belirleyin. Başarılı olanları geliştirmek, başarısız olanları da elemek için değerlendirmelerde bulunun.


Paylaş


E-Ticaret İçerik Pazarlama ve Seo

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme