18 Haziran 2016 Cumartesi

E-Ticaret Devinin Yeni Genel Merkezi Açıldı.

ilginc-tasarimiyla-dikkat-ceken-amazonun-yeni-genel-merkezi-700x457Amozon isimli siteyi hepimiz, ilk kurulan en büyük E-ticaret adresi olarak biliyoruz. Amerika’nın Seatle şehrinde hikayesine başlayan şirket, kısa sürede dev bir ziyaretçi kitlesine ulaştı. Önceleri sadece kitap satarak işe başlayan Amozon; şimdi elektronikten mobilyaya, yazılımdan oyun aksesuarlarına kadar çok geniş bir ürün yelpazesine sahip. Şirket, en büyük atılımınıysa Kindle ismini verdiği elektronik kitap okuyucusuyla yaptı. Türkiye’de de satışı yapılan ürün, herkesin beğenisini kazandı. Tabi başarılar da ardı ardına gelince, şirket çalışanları yerini yadırgamış olacak ki Amozon yeni bir genel merkeze taşınacağını duyurdu.


Amazon’un da artık Apple, Samsung, Facebook, Google gibi teknoloji devlerinin girdiği yenilikçi bina yarışına katıldığını içtenlikle söyleyebiliriz. Birazdan özelliklerini öğreneceğiniz etkileyici tasarımın üzerindeki çalışmalara start verildi. Amazon, yeni genel merkezini Seattle’de, Silikon Vadisi’nden 1350 km uzaklıkta inşa etmeye başladı. Dev kubbeler şeklinde tasarlanacak yeni merkezin içerisinde yarı açık ofislerin bile olacağı belirtiliyor. Söz konusu Amozon olunca sıradan bir yapıyla karşılaşmayı beklemiyorduk açıkçası. Dilerseniz dev firmanın yeni genel merkezine daha yakından göz atalım.


İşte karşınızda E-ticaret devinin yeni yuvası:


Amazon’un Yeni Genel Merkezi – Seattle


amazonun-yeni-genel-merkezi-seattle


Dubai ve Arap ülkelerinin çöl sıcağından korunabilmek için geliştirdiği sera kent teknolojisinin kullanılacağı genel merkezde, temiz hava sağlayan özellikli bir havalandırma sistemi kurulacak. Bu şekilde, Amazon çalışanları kış mevsiminin kirli havasında bile tertemiz bir ortamda nefes alacak. Buna ek olarak, çevre dostu teknolojilerin kullanılacağı da belirtilen yeni genel merkezin, küresel ısınma karşıtı olduğunu söyleyebiliriz.


Peki, Amazon’un yeni binası ne zaman tamamlanacak? Edindiğimiz bilgilere göre, kubbelerin bir tanesi 2016’nın ortalarına ya da bir sonraki seneye kadar tamamlanmış olacak. Ancak genel merkezin ne zaman açılacağı hakkında kesin bir tarih verilmediğini söyleyebiliriz. Sonuçta, büyük bir alana kurulacak eşsiz bir yapıdan söz ediyoruz. Ki bu yapı, yaklaşık 5000 Amazon çalışanını bünyesinde barındıracak.


SONY DSC

SONY DSC


Diğer taraftan, Amazon’un bu sera kent tasarımında ilham aldığı yerler de var elbet. Örneğin; Yukarıda gördüğünüz Amerika’nın Nebraska eyaletindeki Omaha kentinde bulunan hayvanat bahçesi. Ayrıca benzer tasarımların, Kanada, İtalya, Singapur, Japonya ve dünyanın birçok yerinde daha bulunduğunu, söyleyebiliriz.Paylaş


E-Ticaret Devinin Yeni Genel Merkezi Açıldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme