21 Haziran 2016 Salı

Geçmişten Günümüze Alışverişin Temel Dinamikleri

Geçmişten Günümüze Alışverişin Temel DinamikleriGeçmişten Günümüze Alışverişin Temel Dinamikleri konusunu detaylandıracağız. Alışverişten hoşlanmayan, onu ruhundaki sıkıntıları atmak için bir terapi olarak görmeyen insan var mıdır? Kimi ihtiyaçlarını gidermek, kimi ise sadece kendini dinlemek için alışverişe çıkmak ister. Oysa ki teknolojinin gelişmesi, alışveriş sistematiğini de bambaşka bir düzeye taşıdı. E-ticaret sayesinde alışveriş kavramı daha konforlu ve keyifli bir hale ulaştı. Peki alışveriş dünyasında bugüne dek neler oldu? Hangi yenilikler alışverişin keyfine keyif kattı? Sizler için derledik…


Geçmişten Günümüze Alışverişin Temel Dinamikleri


– Önceleri daha minimal düzeyde başlayan alışveriş düzeni, yalnızca ihtiyaçları gidermekle ilgiliydi. Ancak sonraları boyut atladı ve farklı türleri de içine dahil etti. 1400’lü yıllarda Venedik’te satılan kitaplar listelenerek bir katalogda kendine yer buldu. Elbette kataloglar bugünkü tasarımlarına pek benzemiyordu. Fakat alışveriş dünyası için farklı bir düzenin kapılarını araladı ve kalıcı olmayı başardı. Bugün varlığını sürdüren kataloglar sayesinde istediğimiz ürünlere ulaşmak çok daha kolay. Aslında e-ticaret dünyasında gezinirken incelediğimiz her alışveriş sitesi, bir nevi katalog görevi görüyor diyebiliriz.


– Dünyanın en büyük markalarından biri olan Coca Cola, kupon sistemini hayata geçiren ilk şirket oldu. 1800’lü yıllarda oluşturulan indirim düzenine kuponlar dahil edildi ve uzun yıllar sürecek bir akım başlamış oldu. Kuponlar yalnızca o gün değil, günümüzde dahi dijital alışverişin temeli olarak büyük rol oynamıştır.


– Kendi kendinize hizmet etmekten hoşlanır mısınız? Şüphesiz ki alışveriş dünyasının en çarpıcı örneklerinden biri olan self servis kavramından bahsediyoruz. Bu kavram 1917 yılında ortaya çıktı ve müşteriler diledikleri ürünü raflardan kendileri alarak kasada ödemeyi yaptı. Sistemin bu kadar işe yarayacağını kimse tahmin edemezdi fakat bugün pek çok restoran, cafe ve markette bu yöntem varlığını korumaktadır.


– Uzaktan alışveriş nasıl doğdu? Aslında internetin bile bulunmasından tam 6 yıl önce başladı! İngiltere’de bir kadın, tv teleteksindeki yerel markete sipariş verdi. Üstelik bu sipariş yalnızca bir tv kumandasını içeriyordu. Bu küçük alışveriş, ilk online alışverişin başlangıcı sayılmış oldu. Sonraları ticaret sektörü büyüdü, gelişti ve bugünkü şeklini aldı. Tüm bu gelişmeler ise günümüzdeki alışveriş kavramının temelinde yer aldı.


Geçmişten Günümüze Alışverişin Temel Dinamikleri konulu yazımı beğendiyseniz lütfen fikirlerinizi yorum olarak paylaşınız.


Fatih BALKAN


Paylaş


Geçmişten Günümüze Alışverişin Temel Dinamikleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme