28 Temmuz 2016 Perşembe

E-Ticaret"te Mobil Mağaza Önemi

Mobil_tema_platinmarketMobil pazarlamanın sürekli gözünüzün önünde bulunması gerektiğini artık biliyorsunuzdur. Mobilin önlenemez yükselişi her gün artmaya devam ediyor. Ancak bazı durumlarda, mobil cihazların, mobil pazarlamanın ve mobil e-ticaretin pazarınıza nasıl bir etkisi olduğunu tam olarak anlamak mümkün olmuyor.


Kısaca açıklamak gerekirse, mobil pazarlama şu anda yaptığınız ve yapacağını her şeye ya etki ediyor, ya da edecek. Cebimizde taşıdığımız cihazlar iş yapma şeklimizi kökten değiştirdiler.


1. Twitter’da paylaşılan blog içerikerinin %90’ı mobilden geliyor


Twitter’ın içerik paylaşımında çok büyük rol üstlendiğini artık biliyoruz. İçerik tüketmek isteyen kullanıcı kitlesi de, ilginç içerikleri Twitter üzerinden buluyor ve kendi arkadaşları ile paylaşıyor. Bu istatistiğe göre, Twitter üzerinden içeriğinizi görüntüleyecek kişilerin neredeyse tamamı mobil cihazları ile sitenize girecek. Sitenizi mobil uyumlu yapmazsanız, basitçe dünyanın en büyük ve etkili ikinci sosyal ağından gelen trafiği çöpe atmış olursunuz.


2. SMS’lerin %90’ı ilk 3 dakika içinde okunuyor


Bu istatistik hemen SMS gönderimi konusunda sizi araştırma yapmaya itmeyecekse başka ne itebilir bilmiyoruz. Potansiyel müşterilerinize bu kadar çabuk ulaşmanızı sağlayabilecek başka bir kanal yok.


3. SMS’lerin %98’i okunuyor. E-postaların ise ancak %22’si.


Üstteki istatistik ile bunu birleştirdiğimizde, az önce ikna olmayanlar da belki ikna olurlar. SMS sandığınızdan çok daha güçlü. Her ne mesaj iletecekseniz, potansiyel veya gerçek müşterileriniz tarafından kesinlikle okunacağından neredeyse emin olabilirsiniz. SMS içeriğiniz ile müşterileri harekete geçirmek size kalmış.


4. Mobil teklifler, basılılara göre 10 kat daha fazla değerlendiriliyor


Yani, indirim kuponlarınızı veya benzer tekliflerinizi hala gazete, dergi veya broşürler üzerinden yayınlıyorsanız, mobil tarafa bir göz atmak isteyebilirsiniz. Kullanıcılar, mobilden gelen teklifleri değerlendirmek konusunda çok daha istekliler.


5. Başka kanallarda gördüğü teklifleri mobilde de gören kullanıcılar satın almaya %43 oranında daha yatkın oluyorlar


Yani mobili, genel pazarlama kampanyanızın bir parçası, hatta satış kapatma ayağı olarak kullanırsanız, cironuz artacak. Bu yüzden mobili ayrı bir yan proje olarak değil, pazarlama projelerinizin önemli bir parçası olarak değerlendirin.


6. Kullanıcıların %70’i mobil bilgilendirmeleri değerli buluyor


Yani kullanıcıya ilettiğiniz mesaj veya bunu iletme biçiminiz nasıl olursa olsun, ilgilerini çekmese bile böyle bir mesaj kendilerine iletildiği için müteşekkir oluyorlar.


7. Mobil müşteri bağlılığı programlarına katılan kullanıcıların %90’ı bunun kendilerine değer kattığını düşünüyorlar


Yani mobil platformlar üzerinde müşteri sadakati ve bağlılığı programları geliştirmenizde bir sakınca olmadığı gibi, geliştirmemeniz şirketiniz için büyük kayıp olabilir.


8. Mobil pazarlama programlarına katılan kullanıcıların %66’sı, gerçekten kendilerini ilgilendiren bir teklifi değerlendiriyorlar


Yani hedeflenmiş ve net bir amacı olan mesajlarınızın üçte iki oranında kullanıcıları harekete geçireceğine emin olabilirsiniz.


9. Mobil uygulamaların %99’u yalnızca 1 kere kullanılıyor


Yani uygulamanız herkesin yapmadığı bir şeyi muhteşem yapmıyorsa, indiriliyor, bir kere bakılıyor ve ya unutulup gidiyor ya da mobil cihazdan siliniyor. Uygulamanızı, insanların tekrar tekrar açıp bakmalarını sağlayacak şekilde düzenlemeniz ve insanların işine gerçekten yarayacak işlevler ile donatmanız gerekiyor. Bu konudaki en iyi örnekler, zaten sizin kişisel cep telefonunuzda sık kullandığınız uygulamalardır.


10. Kullanıcıların %74’ü bir mobil sitenin açılmasını 5 saniye bekleyip sonra kapatıyor


5 saniye içinde siteniz açılmazsa kullanıcıyı kaçırdınız, geçmiş olsun. Bu öyle bir durum ki, kullanıcı gerçekten sizin siteniz mi yavaş veya o sırada kullandığı internet bağlantısı mı yavaş bakmıyor, 5 saniyede açılmazsa başka siteye geçiyor. Sitenizin neden açılmadığı kullanıcının umrunda bile değil. Bu yüzden mobil sitenizi, yavaş internet bağlantılarında da hızlı açılacak şekilde düzenleyin.


11. Kullanıcıların %46’sı, bir site mobil cihazlarında doğru düzgün açılmıyorsa bir daha o siteye geri dönmüyorlar


Yani optimizasyon önemli. Eğer siteniz her mobil cihazda olması gerektiği açılmıyorsa, işlevlerinin bir kısmı mobil cihazlarda çalışmıyorsa veya kullanımı zorsa, veya kötü görünüyorsa, veya sayfaar geç yükleniyorsa, veya okuması zorsa, veya dolaşması zorsa, aklınıza gelebilecek herhangi bir sorun veya gecikmede potansiyel kullanıcılarınızın yarısını kaybediyorsunuz.PlatinMarket E-Ticaret Sistemi – Mobil Mağaza from Fatih Balkan on Vimeo.


Mobil Mağaza Eklentisi İçin Tıklayınız. 


Paylaş


E-Ticaret"te Mobil Mağaza Önemi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder