10 Ekim 2016 Pazartesi

Bir Girişim Başlatma Süreci

Bir Girişim Başlatma SüreciBir Girişim Başlatma Süreci için yeni kararlar aldınız, bir iş başlatmak istiyorsunuz, güzel fikirleriniz de var. Buraya kadar her şey sorunsuz… Kendi işini kurmak isteyen her insan gibi siz de en önemli aşamayı, yani cesareti tamamladınız demektir. Peki ya sonrası? Bir girişim başlatmak sanıldığı kadar kolay mıdır? Ya da korkulduğu kadar zor mudur? Bir girişimin en önemli evresi ilk adımı atabilmektir. Fakat ilk adımı da atabilmek için sağlam bilgilerle donanmış olmak gerekir. Bu sancılı süreci atlatmanın püf noktalarını sizler için hazırladık…


Bir Girişim Başlatma Süreci


– İlk adım olarak kafanızdaki düşünceyi netleştirin. Soru işaretlerinin olduğu yerde tam anlamıyla başarı sağlamak mümkün değildir. Gerçekten kendinize inanıyorsanız ve size inananları da çevrenizde tutuyorsanız her şey sağlıklı gidiyor demektir. Bu, gerçeklere gözü kapalı bakmak demek değildir. Aksine fikrinizi uygulamaya koymak için gerekli ve yeterli motivasyonu sağlamaktır. Çünkü karşınıza pek çok zorluk çıkacak ve gerçekten hazır olmadığınız sürece girişiminizi nihayete ulaştırmanız mümkün olmaz.


– Çevrenizde güvenilir insanlar olması gerektiğini belirtmiştik. Bunun sebebi size danışmanlık sağlayacak kişilerin girişeceğiniz işle ilgili sizi motive etmesidir. Pek çok farklı fikire açık olmalısınız ve güvendiğiniz belli kişileri yakınınızda tutmalısınız. Şayet gireceğiniz sektörle ilgili bilgi sahibi olanlar varsa çok daha fazla fayda sağlayacaktır. Deneyimli kişilerin hatalarından aldıkları dersleri dinleyerek çok daha akılcı biçimde ilerleyebilirsiniz.


– Hangi alanda girişim sağlayacağınıza karar verdiniz diyelim. Sonrasında ciddi bir pazar araştırması yapmanız gerekecek. Zira kullanıcılar gerçekten fikrinize ilgi gösterecek mi ya da göstermeyecek mi diye ancak bu şekilde anlayabilirsiniz. Aynı zamanda kafanızdaki fikrin işleyip işlemeyeceğini ya da ne kadar talep göreceğini de görme imkanı bulursunuz.


– Rakiplerinizi analiz etmeniz değerlidir. Elbette ki pazarı araştırmak sektörü anlamak için faydalıdır fakat asıl etken rakiplerinizdir. Dolayısıyla onları analiz ederek; ne kadar satış yaptıklarını, sayılarını, hizmet sürelerini ve ulaştıkları kitleleri anlayabilirsiniz. Hangi sektöre girmeyi planlıyorsunuz? Belki de o sektörde çok ciddi ve güçlü rakiplere sahip olacaksınız. Ya da belki rekabetin çok az olduğu ve hayalinizin öne çıkacağı bir sektöre adım atıyorsunuz. Rakip analizi bu noktada önemini ortaya koyacaktır.


Bir Girişim Başlatma Süreci konulu yazımız için görüşlerinizi yorum olarak göndermenizi rica ederim. Diğer yazılarımız için tıklayınız.


Paylaşmayı Unutmayın;


Bir Girişim Başlatma Süreci

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder