30 Ekim 2016 Pazar

E-Ticarette E-Fatura Zorunluluğu

E-Ticarette E-Fatura ZorunluluğuE-Ticarette E-Fatura Zorunluluğu konusunu detaylıca ele alalım. Modern zamanda internet mecrası büyüdükçe, e-ticaret de daha fazla önem kazanmaya başladı. Bu büyüme, beraberinde cirosu 5 milyon TL üzeri olan sitelere e-arşiv ve e-fatura uygulamasına geçilmesi yükümlülüğünü getirdi. Bir de yasal olarak bu yükümlülüğü yerine getirmek zorunda olmayan e-ticaret siteleri mevcut.


Bu siteler avantajlardan faydalanabilmek için e-fatura ve e-arşiv uygulamalarına yönelebilir. E-ticaret firmalarının kağıt yerine e-fatura oluşturmak gibi bir avantajı da mevcut. Bu anlamda e-arşiv uygulaması daha da değer kazanıyor. E-ticaret uygulamasına geçmek; e-ticaret firmaları için daha güvenli, hızlı ve düşük bütçeli bir ortam sağlamaya yardımcı oluyor. Bir de e-ticaret firmaları kesilen her faturanın kağıt kopyasını uzun yıllar saklamak mecburiyeti yaşamıyor. Bu yönüyle de e-ticaret işlemlerini ciddi anlamda kolaylaştırıyor.


– E-fatura uygulaması kullanıcılar için daha güvenli bir ortam sağlar. Çünkü faturalar daha güvenilir bir yoldan ulaşmış olur. Sahte fatura gibi olumsuz ve riskli durumların önüne geçilerek müşterinin mağduriyeti önlenir.


E-Ticarette E-Fatura Zorunluluğu


– E-fatura kağıt fatura zorunluluğunu ortadan kaldırdığı için oldukça ciddi bir bütçe avantajı yaratır. Aynı zamanda bu yönüyle doğa ve çevre dostu bir yöntemdir.


– E-fatura uygulaması sayesinde tüm alışveriş işlemlerinin takibi önemli ölçüde kolaylaşır. Vergi kaçırma gibi ciddi risk yaratan durumların önüne geçilir. Bu sayede hem işletmeler hem de devlet avantaj sağlar.


– E-faturalar şayet müşteriler talep ederse müşterilerin e-posta adresine gönderilebilir. E-faturalar iki taraf içinde yasal anlamda geçerli belgelerdir.


– Eğer e-ticaret siteniz teknik problemler yaşıyorsa ve e-fatura satış anında oluşturulamıyorsa, en geç 24 saat içerisinde oluşturulmak zorundadır. E-ticaret dünyasında yasal kurallara uymak ekstra önem taşır.


– Müşteriniz ürün iadesi yapmak istiyorsa, kendilerine iletilen e-fatura çıktısını alıp doldurmalılar. Ardından ürün ile birlikte size göndererek iade işlemini tamamlamanıza yardımcı olmalılar.


– E-faturanızın üzerinde mutlaka ”Bu satış internet üzerinden yapılmıştır” ibaresi yer almalıdır.


– E-faturalar üzerinde satılan ürün ya da hizmetin gönderildiği tarih mutlaka yer almalıdır. Aynı şekilde ödeme biçimi, ödeme tarihi ve e-ticaret sitenizin ismi gibi bilgilere de yer verilmesi büyük önem taşır


E-Ticarette E-Fatura Zorunluluğu konulu yazımızı yorumlarınızla zenginleştirebilirsiniz.


Paylaşmayı Unutmayın;


E-Ticarette E-Fatura Zorunluluğu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme