8 Kasım 2016 Salı

Yurtdışına Satış Konusunda Neler Biliyorsunuz?

Yurtdışına Satış Konusunda Neler Biliyorsunuz?


Yurtdışına SatışBir e-ticaret sitesi kurmak her yönüyle derin analizler ve ciddi bir araştırma süreci gerektirir. E-ticaret sitesini kurmak kadar onu geniş bir pazara açılan aktif siteler arasına sokmak da büyük özveri ve birikim ister. Dolayısıyla girişimcilerin her konuyu incelikle planlamaları ve en önemli unsurları öğrenmeleri gerekir. Bunlardan biri de pazarda ciddi bir payı olan yurtdışına satış unsurudur. Uzun vadede kâr elde etmek isteyen girişimciler, dış pazara açılmanın öneminin farkındadır. Peki bir girişimci ya da köklü bir işletmeci olarak yurtdışına satış konusunda neler biliyorsunuz? Rotanızı ne yönde çizmeniz gerektiğinin farkında mısınız?


Yurtdışına Satış


– Yurtdışına açılmak için öncelikle global ödeme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Uluslararası ödeme yöntemlerini kullanmak önceliğiniz olmalıdır ve hedef pazarınızı seçtikten sonra konu hakkında araştırma yapmalısınız. Bu bölgelere uygun olan ödeme yöntemlerini sitenizde aktif hale getirmek faydalı olacaktır.


– Hedef kitlenizin kendini siteye yabancı hissetmemesini sağlayın. Sitenizdeki içerikleri karşı dile çevirmek faydalıdır ancak asıl işlevsel olan şey sitenizi yerelleştirmektir. Bu sayede tüketicilerle olan iletişiminiz en üst seviyeye ulaşır. O kültüre yönelik hazırlanmış bir site, kullanıcılar tarafından yakın ve güvenilir olarak algılanacaktır.


– Personelinizi yurtdışındaki kullanıcılarınızın sorunlarına kolaylıkla ve özenle cevap verebilecek kişilerden oluşturmalısınız. Hedef pazarınızdaki tüketicilerle iletişime geçebilen ve onların kültürünü anlayan bir müşteri hizmetleri sistemi, her zaman bir adım önde olacaktır. Personelinize gerekli eğitimleri sağlamanız ve onları uluslararası pazar çalışmaları için motive etmeniz yararlı olur.


E-ticaret hizmeti sağladığınız alanla ilgili olarak dış ticaret ekibi oluşturmanız gerekir. Yurtdışındaki faaliyetleri takip etmek ve detaylarla ilgilenmek oldukça özveri gerektiren bir çalışma eseridir. Bu operasyon sağlıklı yönetilmediği takdirde, büyük kayıplar verilebilir. Yurtdışı çalışmalarınız için alanında uzman bir ekip kurarak yönetimi bu ekibin himayesine teslim etmeniz uygun olacaktır.


– Sitenizdeki ödeme yöntemleri yurtdışında geçerli ödeme şekillerine uygun olmalı, bundan bahsetmiştik. Aynı şekilde yabancı para birimlerini kabul edebileceğiniz bir optimizasyon sağlamanız da önemlidir. Günlük kurlara bağlı olarak ürün fiyatlarınızı belirleyebilirsiniz. Böylece kendi para birimleri ile alışveriş yapma fırsatı yakalayan sadık müşteriler kazanırsınız.


Yurtdışına Satış Konusunda Neler Biliyorsunuz? yazımızı beğendiyseniz lütfen yorum yapınız.


Paylaşmayı Unutmayın;


Yurtdışına Satış Konusunda Neler Biliyorsunuz?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme