31 Aralık 2016 Cumartesi

2017"de e-ticaret trendleri

2017’de e-ticaret trendleri neler olacak?


2017E-ticaretin hacmi her geçen gün artıyor; kolaylığı, sunduğu ekonomik ve farklı alternatifler 2017 yılında da tüketicilerin online alışverişe ilgisini arttıracak.


Chatbotlar ile alışveriş


Facebook, WhatsApp, Twitter gibi uygulamalar müşteri hizmetleri, alışveriş ve rezervasyon yapmayı kolaylaştırmak için entegre robotları kullanmaya başladılar. Tüketiciler artık alışveriş yapmak için çok zaman harcayıp bir sürü uygulama kullanmak zorunda kalmayacak; botlar ile konuşmaya başlayacaklar.


Aynı gün teslimat ve Click & Connect


Çevrimiçi alışveriş yapan kişilerin %81’inin ürünlerini kısa zamanda teslim almak istedikleri, %68’inin ise iade süreçlerinin basitleştirilmesini talep ettikleri bilinmektedir.


Tüketicilerin %29’unun satın aldıkları ürünlerinin aynı gün teslim edilmesi için ekstra ücret ödemeyi kabul ettikleri bilinmektedir. Bu noktada e-ticaret sitelerinin dağıtım alternatiflerinin çoğaltması ve teslimat sürelerini kısaltması tercih sebebi haline gelmelerini sağlayacaktır.


Tüm bunların yanında kullanıcılar online sipariş verdiği bir ürünü beklemek yerine en yakın mağazadan teslim alma ve yine aynı ürün için mağazada ödeme sırası beklemeden satın alabilmek istemektedir. Click & Connect uygulamaları sanal ve fiziksel mağazaları birleştirmeyi sürdürecektir ve 2017 trendleri arasında yer alacaktır.


Yapay zekanın seçimleri


Yapay zeka her geçen gün hayatımızda daha fazla yer almaya ve belirleyici rol oynamaya başladı. Tüketiciler satın almadan önce kişisel asistanlarıyla sohbet edecek ve onların tercihlerine hakim bu yapay zekalar onlar için en doğru seçenekleri sunacaktır. Online satış yapan firmalar ise tüketici dinamiklerini bu doğrultuda yeniden gözden geçirerek stratejilerini oluşturacaklardır.


Sektörün ilerleyişi göz önünde bulundurularak yapılan tahminler, 2 milyar dolarlık alışverişin mobil dijital asistanlar tarafından gerçekleştirileceği yönündedir.


Mobil alışverişin önlenemez yükselişi


E-ticaretin son dönemde en çok üzerinde durulan trendidir. Kullanıcıların mobil alışverişe kayması ve alışverişlerinin yarısından fazlasını mobil uygulamalar üzerinden yapıyor olması nedeniyle online alışveriş yapılan mobil site ve mobil uygulama sayısı artacaktır.


Akıllı telefon kullanıcılarının günde ortalama 200 kez telefonlarına baktıkları ancak şirketlerin sadece %14’ünün mobil cihazlara hitap ettikleri belirtilmektedir.


Mobil ödeme ve bağlılık uygulamaları


Temassız ödemenin kolaylığı akıllı telefon kullanıcıları tarafından deneyimlendikçe, mobil ödeme de yaygınlaşmaktadır. Mobil ödeme alınabilen uygulamalar hem müşteri bağlılığını arttıracak hem de hedef kitlenin tüketim alışkanlıkları takip edilebilecektir.


Sosyal satış


Sosyal platformlar çevrimiçi alışveriş siteleri için önemini koruyor. Sosyal medya üzerinden kullanıcı beğenilerinin takibi, ürünlerle ilgili yorumlar e-ticaret siteleri için strateji oluştururken çok önemli veriler sunuyor. Sosyal medyada yeterince yer alan firmaların geri dönüş oranları artmaya devam edecek. Bunun yanında önemli sosyal medya platformlarında görmeye alışacağımız “Satın Al” butonu ile sosyal satışlar fazlasıyla artacaktır.


Kişiselleştirme ve özelleştirme


Kişisel verilerin özelleştirilmesi 2017’de e-ticaret sitelerinin rakiplerinden farklılaşmak için yararlanabileceği stratejilerden biridir. Müşterilerin satın aldıkları ürünler üzerinde kişiselleştirilmiş fırsatların sunulması, onların tercihleri doğrultusunda önerilerin sunulması satışları arttıracak ve müşterilerin satın alma sürecini hızlandıracaktır.


Paylaşmayı Unutmayın;


2017"de e-ticaret trendleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder