5 Şubat 2017 Pazar

E-Ticarette Ürün İadeleri Nasıl Azaltılır ?

E-Ticarette Ürün İadeleri Nasıl Azaltılır ?


E-Ticarette Ürün İadeleri Nasıl Azaltılır


E-ticaret sitenizin başarısı satışlarınızla olduğu kadar, satışlarınızın netliği ile de alakalıdır. Çok satış yapıyor olsanız bile, o ürünlerin iade edilmesi hem bütçenizde hem de imajınızda pek de sağlıklı olmayan etkiler yaratır. Dolayısıyla ürün iadelerinin sebeplerine inmeli ve o sebepleri ortadan kaldırmak için stratejiler üretmelisiniz. Peki ürün iadeleri nasıl azaltılır ?


Depo yönetimini başarıyla sağlamak hayat kurtarır. Ürün iadelerine neden olan şeylerden en önemlisi depoda yaşanan karışıklıklardır. Depo yönetiminizi tam da bu sebepten özenli biçimde yürütmelisiniz. Depodaki çalışanlarınız siparişleri doğru takip etmelidir. Devamında doğru ürünleri paketlemeleri ve doğru kullanıcılara bu ürünleri göndermeleri gerektiğini de akıldan çıkarmamalısınız. Bu düzeni sağlamak için mantıklı bir depo yönetimi kurmanız gerekmektedir. Depo çalışanlarınızı da hizmet kalitenize uygun şekilde eğitmelisiniz. Onlara gerekli eğtimi vermemeniz ve ürün takip sistemini doğru bir şekilde belirtmemeniz, hem yanlış ürün gönderimine hem de iadelerin artmasına neden olacaktır.


– Sipariş sonrası zarar görmüş ürün paketleri göndermek muhakkak ki ürün iadelerine neden olur. Dolayısıyla ürün paketlemede ekstra özen göstermek şarttır. Kargo teslimatı sırasında paketlerin hasar almayacak şekilde olması ve kullanıcının eline sağlam bir şekilde ulaşması hayati önem taşır. Bu sayede tüketicinin güvenle ürünü kullanabileceği hissini vermek mümkündür. Hasarlı paketler, markaya duyulan güveni azaltacaktır. Aynı zamanda teslimat sırasında ürünün de hasar görmüş olabileceği düşüncesine neden olur. Böylesi riskleri almamak için ürün paketleme aşamasında hassasiyet göstermek faydalı olacaktır.


– Ürünleriniz hakkında açıklama yapmanız olumlu etki yaratır. Çünkü müşterilerinize ürün hakkında yeterli düzeyde bilgi sunmak görevlerinizden biridir. Ürün iadelerini minimum düzeyde tutabilmek için ürün açıklamalarınızın detaylı olması gerekir. Bu sayede kullanıcılar aradıkları bilgilere kolaylıkla ulaşacaktır.


– Ürünlerinizin defosuz ve aslına mümkün mertebe uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Yanıltıcı ya da yıpranmış ürünler müşterinizde güven duygusu eksikliğine yol açar. Teşhir ürünleri çoğunlukla zarar görmüş ya da eskimiş ürünlerden oluşur. Bu ürünleri satışa sunmak prestijinizde ciddi hasarlar ve kayıplar yaratabilir. Ürünlerinizin eksiksiz, yeni ve aslına uygun olması sizi güven noktasına taşır.E-Ticarette Ürün İadeleri Nasıl Azaltılır ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder