13 Şubat 2018 Salı

E-ticaret rakamı 20 milyarı buldu

Bakan Yıldırım, ”İnternetin Ekonomi ve Sosyal Hayata Etkileri” konferansında konuşma yaptı.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bugün ülkelerin ortalama gayri safi milli hasılalarının yüzde 5’inin internet üzerinden oluştuğunu, e- ticaretin İngiltere’de yüzde 8, ABD’de yüzde 7 civarında olduğunu, Çin’de bile yüzde 5,5’e ulaştığını belirterek, ”Türkiye’de geçen yıl e-ticaret rakamı 20 milyar lira, 10 milyardoların üzerine çıktı” dedi.


Bakan Yıldırım, ”İnternetin Ekonomi ve Sosyal Hayata Etkileri” konferansında yaptığı konuşmada, internetin sosyal, ekonomik ve kültürel hayatta gittikçe yaygın bir şekilde yer aldığını kaydetti.


Ülkeler, bölgeler ve aynı ülkenin farklı yerlerine göre iletişimde fırsat eşitliğinin değiştiğini anlatan Yıldırım, dünya nüfusunun sadece üçte birinin internet üzerinden birbiriyle iletişim halinde olduğunu hatırlattı.


Bunun düşük bir oran olduğunu ifade eden Yıldırım, bütün insanlar internet üzerinden birbiriyleiletişim halinde olduğunda, barış içinde bir dünyanın söz konusu olabileceğini, aksi halde bölgesel ve küresel sorunların süreceğini dile getirdi. Yıldırım, gelişmiş ülkelerin, bu alandakisorumluluklarını yeterince yerine getirmediğini söyledi.


Bilişimin yaşam tarzlarını, alışkanlıkları, iş yapma usullerini değiştirdiğini anımsatan Yıldırım, ”Bugün ülkelerin ortalama gayri safi milli hasılalarının yüzde 5’i internet üzerinden oluşuyor. E- ticaret İngiltere’de yüzde 8, ABD’de yüzde 7 civarında, Çin’de bile yüzde 5,5’e ulaşmış. Türkiye’de geçen yıl e-ticaret rakamı 20 milyar lira 10 milyar doların üzerine çıktı. Her geçen gün de artıyor” diye konuştu.


Türkiye’de 70 yıldır, haberleşmeden de sorumlu olduğu halde bakanlığının adının yakın zamana kadar ”Ulaştırma Bakanlığı” olduğunu anımsatan Yıldırım, ”Hep ön plana çıkan ulaştırmaydı. Çünkü insanlar yol istiyordu. İnsanlar karayollarının, havayolunun, deniz yolunun geliştirilmesini istiyordu. Çünkü seyahat etmek, ticaret yapmak, turizmin gelişmesini, ekonominin büyümesini istiyorlardı. Bütün bunların da yol ile olacağını düşünüyorlardı. Bugün bilişim yolları isteniyor,iletişim otobanları isteniyor. Artık fiziki yollar insanları tatmin etmiyor. İnsanlar artık dünyanın bir ucundan başka ucuna zaman, mekan farkı olmaksızın herkesle temas kurmak, sanal dünyadarahatlıkla hareket etmek istiyorlar” şeklinde konuştu.


”Alın teri” kavramının yerini ”akıl teri”nin aldığını vurgulayan Yıldırım, artık bir çok önemli işin insanaklıyla yapılır hale geldiğine işaret etti.


İnsan aklıyla yapılan işlerin interneti günümüzün en önemli araçlarından biri haline getirdiğini vurgulayan Yıldırım, ”Gelecek 20 yıl içinde 50 milyar makine, cihaz birbiriyle konuşur hale gelecek” dedi.


İnsanların bilgisayar okur-yazarı haline getirilmesinin önemine dikkati çeken Yıldırım, bilgiye nasıl ulaşılacağının, bilginin ekonomik faydaya nasıl dönüştürüleceğinin öğretilmesinin taşıdığı önemi vurguladı.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, insanların, özellikle de çocukların internetin yan etkilerinden mutlaka koruması, ulusal bilgi ağının güvenliğinin iç ve dış saldırılara karşı sağlanması gerektiğini belirterek, ”Artık klasik hukuk metinleriyle bilişim dünyası yönetilemez hale geldi. Ticarette işlenen suçların neredeyse dörtte üçü sanal ortamda işlenir hale geldi” dedi.


Yıldırım, ”İnternetin ekonomi ve sosyal hayata etkileri” konferansında yaptığı konuşmada, internette özgürlük ve güvenlik dengesinin sağlanmasının büyük önem taşıdığını kaydetti.Binali Yıldırım, ”İnsanları, özellikle de çocukları internetin yan etkilerinden mutlaka korumamız lazım. Ulusal bilgi ağımızın güvenliğini de iç ve dış saldırılara karşı mutlaka sağlamamız lazım. Güvenlik hiçbir zaman göz ardı edilemez. İnternette kişisel bilgilerin korunması gittikçe önem kazanıyor” değerlendirmesinde bulundu.


Ulusal ve uluslararası düzeyde bilişim hukukunun oluşturulması gerektiğini ifade eden Yıldırım, ”Artık klasik hukuk metinleriyle bilişim dünyası yönetilemez hale geldi. Ticarette işlenen suçların neredeyse dörtte üçü sanal ortamda işlenir hale geldi” dedi.


-”İnternetteki bilgi hiçbir ülkenin malı değil”-


İnternetle ilgili konuların bir ülkenin kendi malı, mülkü olamayacağını vurgulayan Yıldırım, ”Bu bilgi havuzuna her yerden bilgi aktığına göre, interneti herkesin rahatlıkla kullanabilmesi lazım. Kimsenin, ‘Benim bilgilerim başkalarının elinde dolaşıyor’ endişesi yaşamaması lazım. Tekrar eski günlere döneriz. Bilginin girişi, çıkışı sansürlenmeye başlanır. O zaman da internetten beklediğimiz faydayı görememiş oluruz” yorumunu yaptı.


Kendisinden önceki konuşmacının konuşması sırasında elektriklerin kesildiğini hatırlatan Yıldırım, ”Elektrik kesildi ama internet kesilmedi” değerlendirmesini yaptı


Yıldırım, e-devlet uygulamalarının Türkiye ve dünyada yaygınlaştığını belirterek, ”Bugün 300’den fazla hizmet e-devlet kapısından verilir hale geldi. Genç-yaşlı farketmiyor. E-devlet kullanan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sayısı 350 bini geçti” dedi.


-”İnternet, toptan ve tüfekten daha önemli”-


Yaşlıların, bilişim alanındaki yeniliklere alışmakta zorlandığını anımsatan Yıldırım, gençlerin bilişim eğitimine büyük önem verdiklerini, onların da ailelerinden başlayarak orta yaşlı ve yaşlı nüfusu bilgisayar okur-yazarı haline getireceğini anlattı.


Yıldırım, Fatih Projesiyle önümüzdeki 4 yıl içinde tam anlamıyla bilişim tabanlı bir eğitim sisteminin yerleşeceğini vurguladı.


Arap Baharı olaylarında internet ve bilişim teknolojilerinin oynadığı role değinen Yıldırım, ”Bilişimin gücü, toptan, tüfekten daha önemli hale geldi” dedi.


”Bilişim geliştikçe işsizlik artıyor” eleştirilerini anımsatan Yıldırım, ”Araştırmalar, bilişim sektörünün, bir iş kaybına karşılık 2,6 yeni iş alanı ürettiğini ortaya koyuyor. İnternet verimliliği ve üretimi arttırarak, milli gelire ve istihdama katkı sağlıyor” diye konuştu.


AAE-ticaret rakamı 20 milyarı buldu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme