26 Şubat 2018 Pazartesi

E-Ticaret mobil ile daha fazla ivme kazanıyor.

iphone


Son yıllarda mobil kullanıcıların artması ve PC satışlarının azalması e-ticaret sitelerinin gözünü mobile çevirmesine neden oldu. Mobil cihazlar her ne kadar büyük programlar için yeterli performansı sağlamasa da, günlük kullanım için herkesin tercihi oluyor. Netbook üretimi durdu, ultrabook üretimi istenilen seviyeye ulaşamadı ve bunun yanı sıra mobil cihazlar yani akıllı telefon ve tablet satışları her geçen gün daha da büyüyor. Bu gelişmeleri yeni bir e-ticaret sitesi kurmak isteyenler nasıl yorumlamalı? Sanırım planlamamızda en etkili soru yada sorun bu olmalı. Peki neden önemli bu mobil siteler birlikte inceleyelim;


 • Mobil cihazların sürekli artması ve insanların ilgisini çekmesi

 • 7/24 kullanabilme imkanı

 • Sosyal ağlara girenlerin çoğu mobilden cihazdan girmesi (eticarete sosyal ağların katkısı tartışılmaz)

 • Kazancı bulunan kişilerde mobil cihazların olması (bu alışveriş potansiyeli olan kullanıcıları gösterir)

 • Tamamen kişisel cihaz olması

 • Mail ve telefonla müşterinize aynı cihazdan ulaşma imkanı

 • Bankaların mobil şubeleri

 • Gelecekte cep operatörleri ile ödeme seçeneğinin olma imkanı (vodafone’nun bu konuda ki çalışmalarını anlatmıştık)

Yukarıda ki saydığımız maddelerden dolayı e-ticaretin geleceğinin mobilde olduğunu söyleyebiliriz. E-ticaret sitenizin mobil desteği kesinlikle olmalıdır. Bunu iki türlü yapabilirsiniz.


 1. Mobil desteği olan e-ticaret siteleri

 2. Responsive tasarım desteği olan e-ticaret sitesi

 3. Mobil cihazlara uygulama yazarak

Bu 3 seçenekten en çok kullanılanı birinci seçenektir. Responsive tasarım ise sürekli yükselen bir e-ticaret sistemi olarak göze çarpıyor. Kişisel olarak ben responsive tasarıma çok önem veriyorum. Uygulama mağazasından uygulamanızı indirip kullanılmasını sğlamak zor olacaktır. Bunun için büyük bir müşteri kitlesine sahip olmanız gerekmektedir. Uygulamayı mobil cihazlara yüklenmesi size fayda sağlayabilir ama dediğim gibi müşterileri bu yöne çekebilmek gerçekten zor. Mobil uygulama yapmanız sitenizin responsive tasarım olmasına engel olmayacaktır.


Yazımızı öneri ile bitirelim: Bu yıl e-ticaret’e atılacaklar kesinlikle mobil desteğinin olmasını yada mobile uygun tasarımın olmasını akıllarından çıkarmamalı.E-Ticaret mobil ile daha fazla ivme kazanıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder