26 Mart 2018 Pazartesi

KOBİ’ler 37 milyon adet ürün satışı gerçekleştirdi.

n11.com CEO’su Won Yong Jo, “Nisan 2013’ten beri yaklaşık 60 bin KOBİ platformumuz aracılığıyla e-ticaretle tanıştı ve tüm Türkiye’ye satış gerçekleştiriyor. Açık pazar iş modeli sayesinde e-ticarete atılan 60 bin KOBİ, 37 milyon ürün satarak satışlarını katladı” dedi


n11.com CEO’su Won Yong Jo, KOBİ ağırlıklı binlerce mağazayı e-ticarete kazandıran ve milyonlarca ürünü tüketicilerin beğenisine sunan e-ticaret platformu olarak çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini söyledi.


Won Yong Jo, “Nisan 2013’ten bu yana yaklaşık

60 bin KOBİ platformumuz aracılığıyla e-ticaretle tanıştı ve tüm Türkiye’ye satış gerçekleştiriyor.


Açık pazar iş modeli sayesinde e-ticarete atılan 60 bin KOBİ, 37 milyon ürün satarak satışlarını katladı. n11.com’un iş modeli ve devrim niteliğindeki bu dönüşüm hamlesiyle, Türkiye’deki e-ticaret hareketliliğinin devam edeceğine inanıyoruz” dedi.


Mobil öne geçecek


Geçen yılı yüzde 40-60 bandında bir büyümeyle geçirdiklerini söyleyen n11.com CEO’su Won Yong Jo, bu yıl da sektörün üzerinde bir büyüme hedeflediklerini söyledi. Aylık bazda 20 milyona yakın tekil müşterileri olduğunu kaydeden Won Yong Jo, “n11.com trafiğinin yüzde 60’a yakınını mobilden sağlıyoruz, ilerleyen dönemde mobil trafiğimizin web trafiğini geçmesini bekliyoruz. 2018 yılına gelindiğinde dünyadaki toplam e-ticaret hacminin yarısının mobilden yapılacağı öngörülüyor. Müşterilerimizin o anki ihtiyaçlarını doğru bir şekilde tespit edip müşterimize doğru deneyimi sağlamak istiyoruz. Müşterimizi, kendisinden daha iyi tanıdığımız, kişiselliği daha da yüksek bir kanal kurmayı hedefliyoruz. Tüm cihazlarda, müşterimizin istek ve ihtiyaçlarına göre tasarlanmış mobil pazarlama stratejilerine oldukça önem veriyor, yatırım yapıyoruz” diye konuştu.

Faaliyete geçtikleri beri sektörü de büyüterek ekosisteme destek olduklarını dile getiren Won Yong Jo, “Aynı hız ve istikrarla 2017 senesinde de sektörü büyütmeye ve farkımızı ortaya koymaya devam edeceğiz. Sektörde kategori liderliği anlamında agresif hedeflerimiz var” dedi.


Hedef bölgesel liderlik


Türkiye’de ve bölgede e-ticaret sektörünün lideri olmayı hedeflediklerini vurgulayan Won Yong Jo, şöyle devam etti: “KOBİ’leri dijital dönüşümün bir parçası yapma vizyonumuz ve e-ticaret sektöründe müşterilere ve mağazalara yenilikçi hizmetler sunarak e-ticaret sektörünün yeniden şekillendirilmesine öncülük etme misyonumuzla; Türkiye’nin en bilinir e-ticaret markası olmak, insanların özellikle mobil ve web’de her türlü ihtiyaçlarını karşılayan, onların hayatlarını kolaylaştıran ve uğur getiren bir marka olarak devam etmek en büyük hedefimiz.”


Daha gidecek çok yol var


Won Yong Jo, Türkiye’de e-ticaret pazarı hakkında şu değerlendirmeyi yaptı: “Bilişim Sanayicileri Derneği, ‘Türkiye e-Ticaret 2016 Pazar Büyüklüğü’ raporunu geçtiğimiz günlerde paylaştı. Rapor, pazarın 24.7 milyar TL’den 30.8 milyar TL’ye çıktığını gösteriyor. E-ticaretin toplam perakende pazarına oranı yüzde 3.5. En büyük payı 11.3 milyar TL ile online perakende siteleri ve 10.1 milyar TL ile tatil-seyahat ve üstlenirken, pazarın geri kalanını 6.2 milyar TL ile çok kanallı perakende ve 5.2 milyar TL ile online pazar yerleri oluşturdu. En hızlı büyüme yüzde 43 ile online özel alışveriş sitelerinde gerçekleşti. E-ticaret alanında ülke olarak alacak çok yolumuz var. Toplam internet penetrasyonu yüzde 78, mobil internet penetrasyonunu ise yüzde 65. Toplam internet ve özellikle mobil internet kullanımı ve buradaki siparişler artıyor. Ancak internetteki kesiminin tamamı değil, yüzde 43’ü buradan alışveriş yapıyor. Dünyada e-ticaretin perakende içindeki payı gelişmiş ülkelerde yüzde 7.8. Bizde bu rakam henüz yüzde 3.5. Bu nedenle Türkiye e-ticaret alanında büyük bir potansiyel barındırıyor diyebiliriz.”


Uğurlu günde rekor kırdı


Geçen yılın kendileri için başarılı geçtiğini anlatan Won Yong Jo, şu bilgileri verdi: “2016 yılını 60 bin kayıtlı mağaza, 37 milyon kayıtlı ürün, 8.5 milyon üye, yıllık 650 milyonu aşkın ziyaret sayısıyla kapatmış durumdayız. Aylık bazda değerlendirdiğimizde 20 milyona yakın tekil ziyaretçimiz mevcut. Geçtiğimiz yıl, 11 Kasım (11.11) ‘Yılın En Uğurlu Günü’ olarak adlandırdığımız tarihte, şok indirim kampanyalarına imza atarak 65 milyon liralık satış gerçekleştirdik. Dünyanın en büyük online satış etkinliği olarak kabul edilen 11 Kasım’da Türkiye rekorunu kırdık.”KOBİ’ler 37 milyon adet ürün satışı gerçekleştirdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme