7 Mart 2018 Çarşamba

Ee-ticaret engelli girişimcileri bekliyor.

Engelsiz e-ticaret projesi kapsamında düzenlenen toplantıda,engellilerin istihdam edilmeleri için e-ticaretin önemi vurgulandı, yeni iş alanları ve fırsatlardan bahsedildi.


Kalkınma Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Türkiye Beyazay Derneği tarafından yürütülen, engellileri e-ticaret sektörüne kazandırma amacıyla hazırlanan ee-ticaret(engelsiz e-ticaret) projesi kapsamında 28 Mart 2012 Çarşamba günü kobiler için bir konferans düzenlendi.


Bir yıl süreli olarak hazırlanan proje 600 engelli için e-ticaret sektöründe iş umudu taşıyor. E-Ticaret eğitimini tamamlayan ortopedik, görme, süreğen, işitme-konuşma engelli katılımcılar hedefleri doğrultusunda girişimci olma veya kurumsal e-ticaret firmalarında istihdam edilme fırsatı yakalıyorlar.


Programın açılış konuşmasını yapan Beyazay Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Ayva; engellilerin önündeki engellerin kalkması için teknolojinin çok önemli bir araç olduğunu, engelliler için hazırlanan e-ticaret projesi ile de bu amaçla hareket ettiklerini iletti. Projeye destek veren ve engellileri istihdam etmek isteyen kuruluşlarla birlikte engellilerin yaşamında yeni bir dönemin başlayacağını vurguladı.


Kısa sürede 12 kat büyüme gerçekleşebilir


Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Başkanı (ETİD) Hakan Orhun, Türkiye’de şu anda 6.7 milyon kişinin e-bankacılık işlemleri yaptığını vurgulayarak, “E-ticaret yapan sayısı ise 3 milyon civarında. İnternet üzerinden alışveriş periyodu da 3-4 ayda bire denk geliyor. Eğer potansiyeli gerçeğe dönüştürürsek, 12 kat büyüme hızla gerçekleşebilir” açıklamasında bulundu.


Yeni Türk Ticaret Kanunu ile KOBİ’lere getirilen internet sayfası zorunluluğunu hatırlatan Orhun, “Bu internet sitelerini aynı zamanda birer alışveriş sitesi olarak konumlandırırsak, KOBİ’lerin dünyaya açılması mümkün. Ayrıca e-ticaret hacminin de bu gelişmeyle artacağını düşünüyoruz” dedi.


Projeyle birlikte engelli vatandaşların girişimciliğin yanında istihdama da katılabileceğini dile getiren Orhun, veri girişi, çağrı merkezi operasyonu gibi konularda iş gücüne ihtiyaç olduğunun altını çizdi.


2011′de e-ticaret hacmi 23 milyar lirayı buldu


Gittigidiyor’ dan Hakan Kayraman; pazar yerleri aracılığı ile perakendecilerin internet üzerinden kolayca ürün satışı gerçekleştirdiklerini, farklı satış kanalları ile kazançlarını arttırabildiklerini anlattı. Ejoya.com Kurucu Ortağı Ali Doğrusözlü e-ticaret girişimcisi olma hikayesini, e-ticaretin kobiler için yeni iş alanları yaratmasını, e-ticaret tedarikçiliğini aktardı.


Ebebek.com- Kurucusu ve Genel Müdürü Halil Erdoğmuş; başarı hikayesini, girişimcilik ruhunun verdiği heyecanın iş fikrini nasıl büyüttüğünü ve başarıya nasıl ulaştığını yaşadığı deneyimlerle konuklara anlattı.


Toplantıda verilen bilgilere göre, Türkiye’de e-ticaret hacmi 2009 yılında 10 milyar lirayken, 2011’de 23 milyar liraya kadar yükseldi. Bu ivmeyle devam edilmesi durumunda e-ticaretin istihdama katkısının da hızla artması bekleniyor.Ee-ticaret engelli girişimcileri bekliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder