10 Temmuz 2018 Salı

Güven Damgası Nedir ?

Güven Damgası Nedir?


Güven Damgası, yasa gereğince uygulanacak olan asgari güvenlik ve hizmet standartlarını sağlayan e-ticaret firmalarına ve hizmet sağlayıcılarına verilecek sembole denilmektedir.


E-ticaret sitelerinin ana sayfalarında bulunacak bu sembol o sitenin belli başlı güvenlik tedbirlerini almış olduğunu ve güvenilir bir site olduğunu kullanıcılara göstermek amacı ile kullanılacaktır.


Ayrıca Güven Damgası’nın sitesine ilgili sitenin doğrulama bağlantısı eklenerek o sitenin gerçekten bu Güven Damgası’na sahip olup olmadığını da kontrol edebilecek.


E-ticaret firmaları vermiş oldukları hizmet ile ilgili yerine getirmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurları aşağıda maddeler halinde belirttik.


  • Güven Damgası başvurusunda en fazla 3 ay önce ve her sene içerisinde en az 1 defa sızma testinin yaptırılması.

  • Kişisel veri ve ödeme bilgileri içersin tüm işlemlerin SSL ile gerçekleştirilmesi.

  • E-ticaret üzerinden satışı yasak olan veya bir şarta bağlanan ürünlere ilişkin düzenleme ve idari kararlara uygun tasarlama.

  • E-ticarette ilgili ürünün içeriği, stok bilgisi, malzemeleri ve ölçü bilgilerinin yanı sıra teknik özellikleri, garanti ve kullanım koşullarına da yer verilmesi. Ayrıca ilgili ürünün kimler tarafından kullanılabileceği ve teknik bir desteğe ihtiyaç duyulduğunda kimler tarafından bu desteğin sağlanacağının da belirtilmesi.

  • Ürünlerin gerçek boyutlarının anlaşılmasını sağlayan görsellerin kullanılması, kargo ve teslim sürelerinin bilgilendirmelerinin yapılmasını sağlar.

  • Sunulan hizmetin kim tarafından sağlandığının gösterilmesini, kapsamı ve süresi ile ilgili bilgilerinin sunulmasına imkân sağlar.

  • Tüketicinin aldığı ürün / ürünler ile ilgili şikâyet ve taleplerini iletebilmesi için site üzerinden iletişim bilgilerinden telefon aracılığı ile ulaşabileceği müşteri hizmetlerinin olması sağlanır.

Güven Damgası Başvurusu Nasıl Yapılır?


Güven Damgası’nı edinmek isteyen e-ticaret firmaları başvurularını GDS (Güven Damgası Sağlayıcıları) ‘ye yapmaları gerekiyor.


Daha sonra Güven Damgası Sağlayıcıları tebliğde belirtilmiş olan şartların varlığını kontrol edecek. Sitedeki eksik maddeler tespit edilir ise ek süre verilecek. Güven Damgası Sağlayıcıları’nın 30 gün içerisinde başvuruyu sonuçlandırmaları gerekmektedir.


Başvurunuz olumlu sonuçlanır ise e-ticaret sitenizin ana sayfasında ve iç sayfalarında kullanılmak üzer Güven Damgası Sağlayıcıları sitesi ile bağlantılı bir sembol yerleştirilecek. Bu bağlantıya tıklanıldığı zaman e-ticaret siteniz ile ilgili bilgilerin olduğu bir sayfa açılacak.


Güven Damgası henüz zorunlu olan bir uygulama olmasa bile e-ticaret siteleri açısından olumlu etkileri olacağı için bunu tercih edecek birçok e-ticaret firması olacaktır.Güven Damgası Nedir ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder