2 Ekim 2018 Salı

E-Ticaret Devi Amazon"un Avrupa Operasyonları

Amazon, Avrupa’nın en büyük e-ticaret şirketlerinden biridir. Çoğu Avrupa pazarında mevcut olmasa bile, etkisi çok büyüktür. Özellikle Birleşik Krallık ve Almanya’da, Amazon yeni inisiyatifler başlatmaktan çekinmiyor. İşte Amazon’da Avrupa’da ne yapıyor.e-ticaretAmazon 1995’te ABD’de web sitesini yayınladı ve üç yıl sonra İngiltere ve Almanya’daki dijital kapılarını açtı. Fransa 2000 yılını takip etti. On yıl sonra, Kasım 2010’da Amazon, İtalya’da piyasaya açıldı. 2011’de, İspanya, Amazon’un adanmış bir e-ticaret sitesine ev sahipliği yaptığı Avrupa’da en son ülke oldu. Perakendeci aynı zamanda 2014 yılında Hollanda’da Amazon.nl’i piyasaya sürdü, ancak bu web sitesi diğerlerinden farklı: perakendeci sadece e-kitapları ve Kindle e-okuyucusunu bu web sitesi üzerinden satıyor.

2017 yılının Aralık ayında, Amazon’un ABD’de sahip olduğu tuğla-harç mağazalarına benzer şekilde Almanya’da fiziksel mağazalar açmayı planladığı bilinmektedir . 2018 yılı Eylül ayında Amazon Türkiye ile ülkemiz pazarına resmen giriş yaptı.


Amazon’un Avrupa’daki lojistik operasyonu


Avrupa’da, Amazon’un yedi ülkeye yayılmış 31 adet birleştirme merkezi ağı var. 2017 yılının nisan ayında Amazon, Avrupa çapında büyük şehirlerin yakınlarında toplam 1.300 depo birimi aradığını açıkladı ve bu nedenle son dağıtım merkezleri olarak işlev görebilirler. 2015 yılında perakende şirketi kıtadaki müşterilerine 1 milyardan fazla gönderiyi sevk etti.


Avrupa’da Amazon Prime


Amazon bir online mağaza olarak başladı, ancak şimdi aynı zamanda hosting çözümü Amazon Web Services ve ücretli abonelik servisi Amazon Prime gibi hizmetler ile gelir elde ediyor. Bu hizmet 2005 yılında açıklandı: yıllık 79 dolar ücret karşılığında, üyelere iki günlük ücretsiz gönderim ve bir günlük gönderim bedeli olarak indirim yapıldı. İki yıl sonra Amazon Prime, Almanya ve İngiltere’deki müşteriler tarafından da kullanılabilirken, Fransa 2008’de ve 2008’de İtalya’yı izledi.


Amazon Prime Şimdi Avrupa’da


Amazon Prime, yıllar boyunca Amazon Video, Kindle Owners’ın Ödünç Verme Kütüphanesi, Prime Music ve Amazon Drive gibi hizmetlerle üyelik avantajlarını genişletti. Amazon Prime Now, Aralık 2014’te açıklandı ve Prime üyelerine, ürünlerini bir saat içinde 8 dolara ya da iki saat içinde ücretsiz olarak teslim etme fırsatı verdi. ABD’de piyasaya sürüldükten sonra, Amazon Prime Now İngiltere, Fransa , İtalya ve İspanya’da çeşitli şehirlere yayıldı. Mart 2018’de Amazon , Fransız market perakende şirketi Monoprix ile ortaklık kurdu ve böylece Fransa’daki Prime Now müşterilerine yiyecek tedarik edebilecekti.


Avrupa’da AmazonFresh


AmazonFresh, 2007’de ABD’de piyasaya sürülen Amazon’un gıda dağıtım servisidir. Servis, Amazon Prime üyeleri içindir ve kullanıcılara market ürünleri sipariş etme ve aynı gün ya da ertesi gün evlerine teslim etme imkanı sunmaktadır. İngiltere’de 2016 yılında AmazonFresh ile başladı, sadece Londra’daki bazı posta kodlarında hizmet başlattı. Bir yıl sonra, AmazonFresh Berlin, Potsdam ve Hamburg’da başladı.


Avrupa’da Amazon Business


Nisan 2015’te Amazon, işlere adanmış yeni bir pazar yeri olan Amazon Business’ın lansmanını duyurdu. Hizmet ilk olarak ABD’de başladı ve iki yıl sonra Amazon Business İngiltere’de başladı. Bu, Amazon’un B2B platformunun aktif olduğu ilk Avrupa pazarıydı. 2016 yılında, Amazon Business Almanya’da başladı ve 2018’de, Amerikan şirketi diğer büyük Amazon pazarlarında iş-ticaret platformunu kullanıma sunmaya karar verdi: Amazon Business Fransa, İtalya ve İspanya’da başladı.


Amazon ve çalışanları


Avrupa’da, Amazon’un onlar için çalışan yaklaşık 50.000 daimi çalışanı var. Her yıl, tatil sezonu geldiğinde, Amazon depoları yönetmek için ekstra geçici personel tutuyor, çünkü bu her zaman Amazon’un ve diğer birçok perakendecinin yılın en yoğun zamanı.


İşçilerin tedavisi ile ilgili bazı tartışmalar olmuştur. Çoğunlukla şirketin depo koşullarına ve istihdam uygulamasına yönelik eleştiriler vardı. Birkaç kez, çalışanlar daha iyi bir maaş ve yardım almak için greve gitti. Örneğin, 2013 yılında Amazon Almanya’nın personeli birkaç kez grev yaptı .


Amazon’un Avrupa’daki etkisi


Amazon, bu önemli e-ticaret oyuncularından biri, birçok küçük ve büyük perakendeci göz kulak oluyor. Amazon belirli bir hizmeti başlatırsa veya belirli bir ürün kategorisine odaklanmaya karar verirse, çevrimiçi perakende sektörü bunu bir saniye sonra bilir. Amazon’un piyasa, rekabet ve tüketiciler üzerinde büyük bir etkisi olduğu için Amazon’un kararlarının çoğu, belirli bir kısıtlama ile karşılanıyor. Niş oyuncular korkuyor Amazon bir gün piyasaya girecek ve daha düşük fiyatlar, daha iyi hizmet ve daha hızlı teslimat ile onları süpürecek. Ama Amazon aynı zamanda e-ticaret dansına öncülük eden oyunculardan biri. Belirli bir hizmeti sunmaya başlarsa (daha hızlı teslimat gibi), birçok çevrimiçi perakendeci yakında takip edecektir, çünkü Amazon’a daha fazla pazar payı kaybetmek istemezler.E-Ticaret Devi Amazon"un Avrupa Operasyonları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder